Krowy mają bardzo słaby wzrok. Szacuje się, że jest on nawet dziesięciokrotnie gorszy od wzroku człowieka, a ostrość widzenia bydła wynosi zaledwie 30% ludzkiej. Nic więc dziwnego, że zwierzęta te bardzo się stresują, godzinami przebywając w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach. Migające światło znacznie obniża ich samopoczucie. Jak łatwo się domyślić, wpływa to na wydajność krów – zestresowane i zdezorientowane nie są w stanie produkować dużych ilości mleka. Ich aktywność można poprawić, zapewniając optymalny mikroklimat w oborze. Warto zacząć od zainstalowania na dachu świetlików kalenicowych.

Świetlik kalenicowy na dachu obory - poznaj zalety takiego rozwiązania
Świetlik kalenicowy na dachu obory – poznaj zalety takiego rozwiązania

Montaż świetlika kalenicowego w oborze może przynieść wiele korzyści dla zwierząt oraz rolnika. Przedstawiamy zalety tego rozwiązania:

Poprawa warunków życia zwierząt: Dzięki świetlikowi kalenicowemu w oborze, zwierzęta otrzymują dodatkowe źródło naturalnego światła, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo, światło wpadające do obory może ograniczać rozwój grzybów i bakterii, co również przyczynia się do lepszych warunków życia dla zwierząt.

Oszczędność energii elektrycznej: Montaż świetlika kalenicowego w oborze może pomóc w zaoszczędzeniu kosztów energii elektrycznej, które są potrzebne do oświetlenia obory. Dzięki świetlikowi kalenicowemu, naturalne światło słoneczne jest wykorzystywane do oświetlenia obory, co może znacznie obniżyć koszty rachunków za prąd.

Poprawa warunków pracy rolnika: Dzięki świetlikowi kalenicowemu w oborze, rolnik może pracować w bardziej naturalnym świetle, co może poprawić jakość pracy i zmniejszyć zmęczenie wzroku.

Poprawa estetyki obory: Świetlik kalenicowy może także poprawić wygląd obory i nadać jej bardziej estetyczny wygląd. Jest to szczególnie ważne, jeśli obora znajduje się w pobliżu domu lub innych miejsc, gdzie jest widoczna dla ludzi.

Montaż świetlika kalenicowego powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który pomoże w doborze odpowiedniego rozwiązania dla danej obory i przeprowadzi montaż w sposób bezpieczny dla zwierząt oraz ludzi.

Zamiast sztucznego światła, dostęp do słońca. Rola oświetlenia w oborze

Najnowsze badania pokazują, że regularne wystawianie krów mlecznych na działanie naturalnego światła, ma korzystny wpływ na ich życiową aktywność. Hodowcy, którzy zapewniają zwierzętom dostęp do słońca, obserwują spadek ich senności i zachorowalności. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że światło dzienne pozytywnie oddziałuje na samopoczucie bydła, zwiększając ich produkcyjność oraz wydajność mleczną. W interesie hodowców jest więc zadbanie o to, aby w oborach znajdowały się przeszklenia, doprowadzające promienie słoneczne do wnętrza obiektu.

Pierwszym, co przychodzi na myśl, są oczywiście okna inwentarskie. Rzadko kiedy są one jednak w stanie wprowadzić do wnętrza obory tak dużo światła, jak przeszklenia, zamontowane na dachu. Świetliki kalenicowe mają formę szerokiego pasa ( pasma świetlnego ), który prowadzi się niemal przez całą szerokość dachu. Mowa zatem nie o punktowym systemie doświetleń, lecz o zaawansowanym systemie – pasmie świetlnym, dostosowanym do budowy konkretnego budynku. Świetlik tego rodzaju może mieć kształt łuku albo dwuspadową konstrukcję, wykonaną z płyt poliwęglanowych. Umożliwia on optymalne doświetlenie obiektu i stworzenie we wnętrzu obory pożądanego mikroklimatu.

Oświetlenie w oborze odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrych warunków dla zwierząt hodowlanych. Sztuczne oświetlenie może być korzystne dla zwierząt, zwłaszcza w ciemniejszych miesiącach, gdy naturalne światło jest ograniczone, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do naturalnego światła słonecznego.

Naturalne światło słoneczne jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrej kondycji zwierząt hodowlanych, ponieważ zawiera szereg składników odżywczych, takich jak witamina D. Witamina ta pomaga w prawidłowym rozwoju kości oraz wpływa na układ odpornościowy zwierząt. Naturalne światło słoneczne może także poprawić samopoczucie i kondycję zwierząt, a także wpłynąć na jakość ich produktów (np. mleka, jaj).

Oświetlenie sztuczne może być korzystne, jeśli zwierzęta nie mają dostępu do naturalnego światła słonecznego lub w okresach, gdy ilość naturalnego światła jest ograniczona. Jednakże, nadmierne używanie sztucznego światła może prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego zwierząt, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie i samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby wykorzystywać sztuczne światło z umiarem i stosować go tylko w sytuacjach, gdy jest to konieczne.

W przypadku stosowania sztucznego oświetlenia w oborze, ważne jest, aby wybrać odpowiednie żarówki o odpowiednim spektrum światła, aby jak najbardziej zbliżyć się do naturalnego światła słonecznego. Ważne jest także, aby żarówki były dobrze rozmieszczone w oborze, aby zapewnić równomierne oświetlenie dla zwierząt.

Naturalne światło słoneczne jest najlepszym źródłem światła dla zwierząt hodowlanych, a sztuczne oświetlenie powinno być stosowane z umiarem i tylko w sytuacjach, gdy jest to konieczne.

Światło dzienne to nie wszystko. Wentylacja obory przy zastosowaniu świetlików kalenicowych

W budynkach inwentarskich przebywają setki zwierząt. Jeśli w oborze nie zostanie zapewniona dobra wentylacja, odbije się to na ich zdrowiu. Dlatego nowoczesne świetliki kalenicowe są wyrobami wielofunkcyjnymi. Ich działanie nie ogranicza się wyłącznie do doświetlania obiektów. Konstrukcje te są wyposażone w szczeliny wentylacyjne, umożliwiające regulowany przepływ powietrza. Wentylacja kalenicowa sprzyja utworzeniu w oborze korzystnego mikroklimatu, co pomaga w zwiększeniu produkcji mleka.

Naszym Klientom oferujemy świetliki kalenicowe z opcją rozbudowania ich o dodatkowe funkcjonalności. Stosujemy sprawdzone technologie i certyfikowane materiały, a przeszklenia jakie wychodzą spod naszych rąk, są ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb Zamawiającego. Skorzystaj z atrakcyjnej oferty i zamów u nas system doświetlania budynku inwentarskiego!

Wentylacja w oborze jest równie ważna jak oświetlenie i stanowi kluczowy element zapewnienia dobrych warunków dla zwierząt hodowlanych. Odpowiednia wentylacja obory zapewnia cyrkulację powietrza, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, wilgotności i poziomu gazów, takich jak dwutlenek węgla i amoniak. Wentylacja jest szczególnie ważna w okresach letnich, gdy temperatury wzrastają i może dojść do przegrzania zwierząt.

Świetliki kalenicowe mogą być wykorzystane w celu poprawy wentylacji w oborze. Dzięki nim, obora może być naturalnie wentylowana, a światło słoneczne może pomóc w ogrzewaniu i suszeniu obory. Świetliki kalenicowe są zwykle umieszczane na szczycie dachu, co pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. W ten sposób, powietrze z obory może uciekać na zewnątrz, a świeże powietrze może wchodzić do środka.

Świetliki kalenicowe mogą być szczególnie korzystne w oborach, które nie mają dostępu do elektrycznej wentylacji lub klimatyzacji. W takich przypadkach, świetliki kalenicowe mogą zapewnić naturalną wentylację i ograniczyć koszty związane z elektrycznymi systemami wentylacyjnymi.

Świetliki kalenicowe nie zawsze są wystarczające, aby zapewnić odpowiednią wentylację obory. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć projekt wentylacji i zawsze konsultować się z ekspertami przed przystąpieniem do montażu świetlików kalenicowych. Należy także monitorować temperaturę i poziom wilgotności w oborze, aby upewnić się, że zwierzęta mają odpowiednie warunki do życia i zdrowia.

Oceń tą stronę: post

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski