Świetlik w domu zamontowany w dachu to najlepszy sposób na doświetlenie poddasza. Wpuszczają nawet 1,8 razy więcej światła niż tradycyjne okna w pionowej ścianie. Takie kopuły poliwęglanowe dają większą swobodę w oświetleniu pomieszczeń: można je montować w różnych miejscach na dachu i w różnych kombinacjach. Powierzchnia przeszklenia musi odpowiadać wielkości pomieszczenia – 1m² może doświetlić 8-12 m² poddasza.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Dobieranie Świetlika dachowego
Dobieranie oświetlenia w dachu

Analiza potrzeb

Dobór świetlika dachowego do domu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych kroków.

KrokOpis
1. Analiza potrzebOkreślenie wymagań dotyczących oświetlenia naturalnego w domu
2. Ocena warunków dachowychSprawdzenie typu dachu, jego nachylenia, konstrukcji oraz możliwości montażu świetlików.
3. Wybór typu świetlikaDecyzja o rodzaju świetlika (np. kopułowy, tunelowy), który będzie najbardziej odpowiedni.
4. Rozważenie aspektów termicznychOcena izolacyjności cieplnej świetlika, aby zapewnić efektywność energetyczną.
5. Analiza wymagań bezpieczeństwaZapewnienie, że świetlik spełnia normy bezpieczeństwa, np. odporność na obciążenia, włamania.
6. Konsultacja z ekspertemSkonsultowanie się z fachowcem lub firmą specjalizującą się w montażu świetlików.
7. Ustalenie wymiarówDobór odpowiednich wymiarów świetlika w zależności od potrzeb i możliwości dachowych.
8. Wybór producentaWybór renomowanego producenta świetlików, który oferuje produkty wysokiej jakości.
9. MontażZlecanie montażu świetlika profesjonalnej ekipie montażowej.
10. Regularna konserwacjaPlanowanie regularnych przeglądów i konserwacji świetlika, aby zapewnić jego długotrwałe działanie.
Analiza potrzeb doboru świetlika do domu

Każdy z tych kroków jest ważny, aby zapewnić, że wybrany świetlik w dachu będzie odpowiednio służył w hali produkcyjnej, zapewniając odpowiednie oświetlenie, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną.

Zapytaj fachowca

Doradcy z firmy Gulajski pomagają w doborze odpowiedniego rozwiązania z uwzględnieniem potrzeb i charakterystyki budynku. Ważne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy doborze rozwiązania, to m.in.:

 • Typ dachu – W zależności od typu dachu należy wybrać odpowiednią formę, np. kołowy, płaski, wypukły itp.
 • Kąt nachylenia dachu – Kąt nachylenia dachu wpływa na wybór kształtu i rozmiar.
 • Wymiary – Wymiary powinny być odpowiednie do wielkości pomieszczenia, które ma zostać oświetlone.
 • Materiał – Materiał powinien być odporny na warunki atmosferyczne oraz na działanie promieni UV.
 • Wydajność – Wydajność powinna być odpowiednia do potrzeb oświetleniowych.
 • Montaż – Powinien być łatwy w montażu i demontażu.

Dodatkowe funkcje świetlika do domu – może mieć dodatkowe funkcje, takie jak izolacja akustyczna, izolacja termiczna, wentylacja czy możliwość regulacji natężenia światła.

Doradcy z firmy Gulajski pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania, które spełni wymagania dotyczące oświetlenia pomieszczeń, jednocześnie będąc estetycznym i funkcjonalnym elementem dachu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że produkt będzie dobrze dopasowany do Twoich potrzeb i będzie służył Ci przez wiele lat.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Wybierając materiał, konieczne jest określenie miejsca na poddaszu, które chcemy doświetlić. Może to być pokój gościnny , sypialnia, łazienka lub kuchnia. Drewniane podstawy wymagają częstszej konserwacji okresowej w przypadku zwiększonej wilgotności w pomieszczeniach.

W związku z tym świetliki poliwęglanowe można zastosować w łazience lub kuchni. W pomieszczeniach o mniejszej wilgotności istnieje możliwość zamontowania okien dachowych drewnianych, a także białych PCV lub laminowanych, które doskonale komponują się z wnętrzem.

Wybierając świetlik dachowy należy zwrócić uwagę na to, gdzie go montujemy i jakie jest jego główne przeznaczenie:

 • Standardowe
  Cieszą się największą popularnością i są oferowane przez większość producentów, różnią się jakością, fabrycznym wykończeniem, gwarancjami. Producenci oferują kilka modyfikacji, różne wersje klasycznych modeli okien dachowych. Zwykle okno dachowe jest trudno dostępne lub nie można go otworzyć ręcznie.
 • Dachy półpanoramiczne (z podniesioną osią uchyłu)
  Modele te poleca się montować w pomieszczeniach, w których będą pełnić funkcję nie tylko głównego źródła światła dziennego. Te natomiast można wygodnie odwracać, otwierać. Oś otworu okiennego nie znajduje się pośrodku okna, ale na 3/4 wysokości okna, dzięki czemu skrzydło nie „wchodzi do pomieszczenia”, co gwarantuje swobodny i bezpieczny dostęp oraz umożliwia stanie ​​przy otwartym oknie i cieszenie się widokiem na zewnątrz. Ta opcja jest obecnie oferowana przez więcej niż jednego producenta okien dachowych. Jeśli odległość od podłogi do dolnej części ramy okiennej wynosi około 1,2 – 1,3 m, to funkcjonalne i wygodne okno dachowe będzie najlepszą opcją przy poszukiwaniu optymalnego stosunku ceny do jakości.
 • Okna dachowe panoramiczne polecane są tym, którzy szczególnie cenią sobie bezpieczeństwo, funkcjonalność, komfort, jakość oraz oszczędność energii. Montowane są w pomieszczeniach, w których będą pełnić nie tylko funkcję głównego źródła światła dziennego, ale również okna panoramicznego. Ten typ okna dachowego posiada dwa czopy: w górnej części okna i 3/4 wysokości okna lub przez środek okna. Ten rodzaj okna dachowego jest bardzo wygodny do otwierania.
 • Jeśli odległość od podłogi do dolnej części ramy okiennej wynosi około 1 – 1,3 m, to wyjątkowo funkcjonalne, bezpieczne i wygodne okno dachowe będzie najlepszą opcją dla osób poszukujących wyjątkowej jakości, komfortu i energooszczędności.
 • Hydroizolacja. Kolejną istotną kwestią jest zadaszenie domu, czyli rodzaj zadaszenia. Ma to znaczenie przy wyborze zestawu do montażu świetlików dachowych – dystansowych hydroizolacji. Są dwojakiego rodzaju: na dachy faliste i na dachy płaskie. Dlatego będziesz musiał odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj pokrycia dachowego posiadasz.

Dodatkowe funkcje

Mogą mieć różnego rodzaju dodatkowe funkcje, które wpływają na ich użyteczność i skuteczność w oświetlaniu pomieszczeń. Poniżej możesz zobaczyć kilka przykładów takich funkcji:

 • Izolacja termiczna – Posiadają specjalne szkło lub warstwę termoizolacyjną, która zapobiega utracie ciepła z pomieszczenia przez dach. Dzięki temu pomieszczenie pozostaje ciepłe, co może mieć wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania.
 • Izolacja akustyczna – Posiadają specjalne szkło lub warstwę akustyczna, która pozwala zminimalizować hałas z zewnątrz do pomieszczenia.
 • Regulacja natężenia światła – Posiadają mechanizm regulacji natężenia światła, dzięki czemu można dostosować ilość światła do potrzeb oświetleniowych.
 • Wentylacja – Posiadają funkcję wentylacji, co umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniu i poprawia jego jakość.
 • Automatyczne sterowanie – Posiadają automatyczne sterowanie, które pozwala na ich zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie.
 • Czujniki – Posiadają czujniki, które pozwalają na automatyczne dostosowanie oświetlenia do warunków zewnętrznych lub do intensywności światła w pomieszczeniu.

Dodatkowe funkcje wpływają na ich użyteczność oraz pozwalają na lepsze dopasowanie oświetlenia do potrzeb użytkowników.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski