Trudno sobie wyobrazić pielęgnację dachu, czyszczenie rynien, naprawę anteny, konserwację kolektorów słonecznych, renowacja komina czy czyszczenie komina bez dostępu do dachu, dobre wyjście doceni także firma zajmująca się frezowaniem kominów. Wybór metody dostępu do dachu zależy od kąta nachylenia jego zboczy i przeznaczenia przestrzeni pod nim. Dostęp do dachu zapewnia drewniana drabina pionowa lub montowana na zewnątrz, składana drabina z drewnianymi stopnicami, wewnętrzna z pokrywą na zawiasach, a także różnego rodzaju wyjścia dachowe – izolowane i nieizolowane. Zainstalowane na dachu stopnie i drabiny ułatwiają wygodne poruszanie się po dachu. Droga na dach musi być niezawodna.

Wysokiej jakości wyłazy dachowe zakupisz w Firmie Gulajski. Pełna oferta znajduje się na stronie: https://www.gulajski.pl/wylaz_dachowy/ Oferujemy doradztwo, produkcję, projekt oraz montaż. Kontakt telefoniczny: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Firma Gulajski oferuje wyłazy dachowe, które charakteryzują się niezawodnością i bezpieczeństwem dostępu na dach. Wyjścia na dach to bardzo ważne elementy każdej konstrukcji dachowej, ponieważ umożliwiają bezpieczny i łatwy dostęp na dach dla pracowników wykonujących prace konserwacyjne, montażowe oraz inspekcyjne.

Jedną z największych zalet produktów Firmy Gulajski jest ich wysoka jakość wykonania. Są one wykonane z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna czy szkło hartowane. Dzięki temu są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie promieni UV, co zapewnia długą żywotność i niezawodność.

Kolejną zaletą elementów dachowych Firmy Gulajski jest ich łatwość w montażu i użytkowaniu. Nasze wyjścia na dach są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani narzędzi do ich montażu. Są także bardzo łatwe w otwieraniu i zamykaniu, co umożliwia szybki i bezpieczny dostęp na dach.

Bezpieczne wejście na dach Firmy Gulajski są także bezpieczne w użytkowaniu. Wszystkie modele naszych produktów spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa i przepisy budowlane, co zapewnia ich niezawodność i bezpieczeństwo użytkowników. Firma Gulajski oferuje także specjalistyczne szkolenia dla personelu odpowiedzialnego za korzystanie z tych elementów dachowych, co zwiększa jeszcze bardziej ich bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Drabina na ścianie (wariant na dachy płaskie)

Najprostsze rozwiązanie to pionowe, wzmocnione na zewnętrznej ścianie . Dolna krawędź drabiny powinna znajdować się na wysokości około 1 m od ziemi, uniemożliwi to dzieciom wchodzenie na dach, a dorośli mogą w tym przypadku skorzystać ze zwykłej drabiny. Podobnym rozwiązaniem są schody segmentowe, składające się z dwóch części. Jego dolna część ma około 1,5 m wysokości, jest wykorzystywana w razie potrzeby.

Ważne jest, aby powierzchnia stopni schodów nie była śliska. Aby to zrobić, są wykonane ze stali falistej lub prętów zbrojeniowych o profilu okresowym (z występami w kształcie sierpa).

Drabina zamontowana na ścianie piętra, prowadząca na dach z balkonu lub tarasu jest bezpieczniejsza. Jedyną wadą jest to, że aby dostać się na dach, trzeba przejść przez wnętrze domu. Schody z konstrukcji metalowych muszą mieć powłokę antykorozyjną farbami i lakierami lub kompozycjami proszków polimerowych.

Schody zewnętrzne (Dla dachów płaskich)

Wygodniejsze i bardziej atrakcyjne wizualnie w porównaniu do drewnianych schodów pionowych są strome schody zewnętrzne, które prowadzą z niższej kondygnacji na taras (lub podest) znajdujący się na poziomie dachu wspartego na krokwiach ( dobre krokwie – Tartak Strzybnica ). Konstrukcja takiej klatki schodowej wykonana jest ze stalowej rury z przyspawanymi do niej wspornikami – do montażu stopni. Ich stopnie wykonane są z blachy falistej lub impregnowanego drewna (dąb, buk, jesion). A balustrada może być wykonana z rur, prętów itp. Zazwyczaj powierzchnie wszystkich stalowych elementów schodów zabezpieczone są przed korozją farbami i lakierami. Ale taka drabina może być wykonana z polerowanej lub szczotkowanej stali nierdzewnej.

Elementy drabiny metalowej prowadzącej na dach można pokryć proszkiem polimerowym lub kompozycjami ze stali nierdzewnej.

Zastosowanie

Zazwyczaj włazy dachowe są umieszczane nad górnym spocznikiem klatki schodowej. Miejsce montażu włazów w dachach spadzistych zależy od nachylenia krokwi. Odległość między skrzynką włazu a sąsiednimi krokwiami, do których jest przymocowana, nie powinna przekraczać 7 cm, jeśli ta szczelina jest większa, należy zainstalować dwie belki poprzeczne i jedną pionową między krokwiami (jeden z boków skrzynki włazu) . Gdy właz dachowy jest szerszy niż odległość między krokwiami, należy wyciąć fragment nogi krokwi i wzmocnić jej przycięte krawędzie do poprzecznych belek czołowych przenoszących obciążenie na sąsiednie krokwie. Na spadzistym dachu o dużej powierzchni z kilkoma kominami lepiej jest zainstalować dwa włazy dachowe. Wtedy nie będzie potrzeby używania schodów ruchomych dla kominiarza. Włazy powinny znajdować się obok komina. Na rynku dostępne są włazy w kilku rozmiarach: najmniejszy – 45 x 55 cm, największy – 120 x 120 cm Istnieje również możliwość zamówienia włazu na wymiar. Ale cena takiego włazu będzie o 20-30% wyższa niż koszt masowo produkowanego włazu o podobnych wymiarach. Obudowa komina wykończona jest zwykle dachem ze stali ocynkowanej, jej powierzchnia jest zagruntowana i pokryta farbami i lakierami lub lakierem proszkowym. Wtedy nie będzie potrzeby używania schodów ruchomych dla kominiarza.

Aby czapa kominowa na powierzchni dachu nie była widoczna, jest ona podszyta materiałem użytym do wykonania dachu. Łatwiejsze jest wykańczanie nakrycia komina na dachu z gontów bitumicznych lub blachy stalowej. Ale lepiej powierzyć to profesjonalnemu dekarzowi, który lepiej wykona pracę. Pokrywa może być przezroczysta, wypełniona szkłem lub poliwęglanem. Właz otwiera się do góry lub na boki. W pozycji otwartej pokrywę można zamocować dwoma siłownikami (sprężyny gazowe). Włazy produkowane seryjnie wyposażone są w urządzenia uniemożliwiające niekontrolowane zamknięcie pokrywy. Jeżeli właz montowany jest nad ogrzewanym pomieszczeniem ( schody, garderoba, pomieszczenie gospodarcze), jej właściwości termoizolacyjne mają ogromne znaczenie. Niektórzy producenci oferują izolowane włazy dachowe, których konstrukcja może mieć odporność na przenikanie ciepła R=1,5m2K/W (pokrywka z poliwęglanu ma R=0,45m2K/W). Dostarczane wraz z włazami tuleje pozwalają na ich montaż w dachach z warstwą różnych materiałów , zarówno płaskich, jak i falistych, posiadających zarówno fale regularne, jak i fale o wysokim profilu.

Czasami włazy dachowe wyposażone są w zabezpieczenia antywłamaniowe, ich zaślepka jest dodatkowo wzmocniona od wewnątrz, a sworznie zawiasów nie pozwolą na ich wyjęcie przy zamkniętej pokrywie. Właz może być wyposażony w kratkę zamka umieszczoną w dolnej części skrzynki włazu. Istnieje możliwość zamówienia włazu z zamkiem trzyryglowym z ryglem lub z ryglem wyposażonym w atestowaną wkładkę zamka.

Stopnice dachowe i drabiny (Nadaje się do dachów spadzistych)

Swobodę przemieszczania się ludzi po powierzchni spadzistego dachu zapewniają zamontowane na dachu stopnie i drabiny. Na dachach o nachyleniu mniejszym niż 30° stopnie należy montować w odległości 70 cm między nimi (w co drugim rzędzie dachówek). Jeżeli nachylenie połaci dachowej jest większe niż 30 °, stopnie montuje się po 35-40 cm (w każdym rzędzie dachówek). Schody ruchome mają zwykle szerokość 25 cm i długość od 40 do 300 cm.

Podstawa stopnia wykonana jest z płaskownika stalowego (40 x 4 mm), a rączka z blachy stalowej o grubości 2 mm. Na stopniach znajdujących się w co drugim rzędzie kafelków poruszają się jak drabina. Długa drabina wzdłuż kalenicy służy jako pozioma ścieżka prowadząca od włazu do kominów. Stopnie i podesty drabin nawigacyjnych wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej, której powierzchnia jest lakierowana lub malowana proszkowo na kolor. pokrycia dachowe .

Schody stalowe nie zawsze komponują się wizualnie z dachem, tak jak gonty bitumiczne. Alternatywą dla typowej drabiny metalowej jest drabina z podestem wykonana z drewnianych prętów impregnowanych ciśnieniowo o przekroju 40 mm. Te pręty są przymocowane nad wspornikami u podstawy schodów. Podstawa schodów i stopni może być podparta prętami przymocowanymi do krokwi za pomocą śrub. Podstawowe podpory dobierane są w zależności od rodzaju pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna , cementowa , blachodachówka, dachy płaskie lub profilowane stalowe, pokrycia dachowe lub gonty bitumiczne.

Odległość między konsolami drabiny nie może przekraczać 80 cm. Jeśli komin jest wysoki, montuje się wsporniki, które unoszą się do jego ust.

Stopnie drewniane i stalowe i drabiny muszą mieć pofałdowaną lub perforowaną powierzchnię, aby zapobiec poślizgowi

Do montażu stopni na dachu stosuje się specjalne elementy dachówkowe z okładziną aluminiową lub betonową. Elementy te dobierane są w zależności od rodzaju dachówki zastosowanej w dachu. Jednostopniowy element dachówkowy mocowany jest do belki dwoma wkrętami (np. 4,5 x 45 mm) a belka mocowana jest do krokwi za pomocą gwoździ.

Rodzaje wyjść na dach

Najczęstsze rozwiązania konstrukcyjne to następujące opcje:

  • Poziomy. Stosuje się go w sytuacjach, gdy często trzeba go podnosić na strych. Możesz to zrobić samodzielnie, wycinając sufit i instalując drabinę.
  • Pionowy. Nadaje się do budynków wielopoziomowych. Jeżeli jedno z pomieszczeń nie posiada poddasza i połączone jest z dachem. Taki właz jest wbudowany w ścianę, która oddziela przestrzenie mieszkalne od niemieszkalnych. Bardzo rzadko stosowany w budownictwie prywatnym.
  • Strych. Właz połączony z wejściem na dach. Projekt trudny do zrealizowania, który zazwyczaj trafia do wyspecjalizowanych pracowni. Funkcjonalne i dobre rozwiązanie dla domów z poddaszem użytkowym.
  • Rewizja. Przy niewielkich spadkach połaci dachowych trudno jest wejść na strych. Jeśli nadal musisz sprawdzić przestrzeń nad pokojami, zrób mały właz. Zwykle używa się drabiny składanej lub przenośnej.
  • W wersji klasycznej dostęp do strychu stanowi kwadrat z białą szarfą. Jeśli chcesz, możesz wykonać lub zamówić projekt pasujący do koloru wnętrza domu. Duże lukarny wyposażone są w dwa skrzydła, a w niektórych przypadkach, aby wejść na strych wystarczy przechylić połowę włazu.

Jeśli strych nie jest ogrzewany, należy zadbać o odpowiednią izolację domu. Gotowe opcje są sprzedawane w sklepach, więc nie ma potrzeby obliczania grubości izolacji i montowania włazu.

Wysokiej jakości wyłazy dachowe zakupisz w Firmie Gulajski. Pełna oferta znajduje się na stronie: https://www.gulajski.pl/wylaz_dachowy/ Oferujemy doradztwo, produkcję, projekt oraz montaż. Kontakt telefoniczny: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Oceń tą stronę: post

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski