Ze względu na to, że ptaki ( hodowla kurczaków ) są szczególnie wrażliwe na intensywność i czas dostępu do światła słonecznego, aspekt ten należy traktować na fermie z najwyższą powagą.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Dla ptaków światło naturalne jest fizjologicznym bodźcem, od którego zależą zarówno funkcje relacyjne, jak i wegetatywne. Najsilniejszym bodźcem jest światło białe, które uzyskuje się dzięki proporcjonalnej kombinacji siedmiu monochromatycznych kolorów. W literaturze określa się inne rodzaje jasnych kolorów dla mieszańców kur niosek, z zaletami i wadami.

Zatem niebieskie światło typu neonowego może powodować zaburzenia w produkcji jaj i ogólnym stanie zdrowia. Czerwone światło wywołuje przedwczesną intensywność nieśności, ale nie koreluje z normalnym przyrostem masy ciała ptaków. Zaletą korzystania z czerwonego światła jest jedynie ograniczenie zjawiska kanibalizmu.

Jeśli czerwone światło zapobiega zespołowi kolców, zielone światło sprzyja jego pojawieniu się, ale ma stymulujący wpływ na produkcję jaj. W przypadku kur niosek światło żarowe jest najbardziej korzystne, ale ma również tę wadę, że długotrwałe użytkowanie zmniejsza odsetek kur niosek i zwiększa liczbę niewidomych kur.

Warunkiem koniecznym powodzenia odpowiedniej hodowli rolniczej jest staranne zaprojektowanie i umiejscowienie instalacji oświetleniowej, która musi zapewnić równomierność i intensywność strumienia świetlnego na poziomie podłogi. Te rzeczy zapewnią maksymalne zwiększenie potencjału produkcyjnego ptaków na fermie.

W obiektach rolniczych montowane są także wyłazy dachowe, często zapomina się iż wyjścia dachowe odpowiednio zamontowane także może dostarczyć dużą ilość światła słonecznego, podobnie jak świetlik dachowy.

Jak widać światło jest niezwykle istotne w hodowli drobiu i nie tylko.

Dobranie i instalacja sztucznego światła jest niezbędna, jednakże coraz więcej świadomych hodowców inwestuje w światło naturalne podczas hodowli. Rozwiązaniem, które zapewnia dostarczenie światła słonecznego do hodowli jest instalacja przeszkleń z poliwęglanu, które przez cały dzień dostarczają naturalne światło do pomieszczeń rolniczych. Zwykle montowane są zestawy świetlików, określane jako pasma świetlne.

Firma Gulajski, jako czołowy Polski producent systemów popż. oraz systemów dachowych, zaleca także aby w obiektach AGRO montować atestowane systemy wentylacji przeciwpożarowej , które w przypadku pożaru są wstanie w ogromnym stopniu obniżyć straty związane z pożarem. Aby osiągnąć zwiększoną produktywność, szczególnie w sezonie zimowym, konieczne jest wykonanie oświetlenia odpowiedniego dla hodowanych zwierząt. Badania wprost wskazują, iż bardziej wydajne są zwierzęta trzymane w pomieszczeniach przy odpowiednim naturalnym oświetleniu. Światło sprawia, że ​​narządy wewnętrzne ptaka, a zwłaszcza jajnik, działają aktywniej, dzięki czemu produkcja jaj jest znacznie lepsza.

Światło jest bardzo ważne w hodowli drobiu oraz w innych dziedzinach związanych z hodowlą zwierząt, np. bydła, świń, owiec czy kóz.

Regulacja rytmu dobowego – światło reguluje rytm dobowy zwierząt i wpływa na ich cykl życiowy, w tym na czas snu, pobudzenia i aktywności. Dlatego ważne jest, aby hodowcy zapewnili zwierzętom odpowiednią ilość światła w ciągu dnia.

Wpływ na zachowanie – światło może wpływać na zachowanie zwierząt, w tym na poziom stresu, agresywność, aktywność i poziom agresji. Dlatego hodowcy muszą dbać o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta.

Wzrost i rozwój – odpowiednie oświetlenie może wpłynąć na wzrost i rozwój zwierząt, w tym na ich przyrost masy ciała, rozwój mięśni i kości, a także na jakość mięsa i jaj.

Wydajność – odpowiednie oświetlenie może wpłynąć na wydajność hodowli, w tym na liczbę i jakość jaj, mleka i mięsa, a także na ilość mleka i masy ciała zwierząt.

Koszty – odpowiednie oświetlenie może wpłynąć na koszty hodowli, w tym na zużycie energii i koszty utrzymania oświetlenia.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Oświetlenie słoneczne ze jest bardzo korzystne w hodowli rolniczej.

  • Poprawa jakości życia zwierząt – dzięki oświetleniu słonecznemu zwierzęta w pomieszczeniach hodowlanych mają większy dostęp do naturalnego światła, co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie, zdrowie i samoregulację rytmu dobowego.
  • Oszczędność energii – wykorzystanie światła słonecznego pozwala na oszczędność energii elektrycznej i redukcję kosztów związanych z energią w gospodarstwie rolnym.
  • Poprawa jakości produktów – naturalne światło wpływa na jakość mleka, mięsa i jaj, co ma pozytywny wpływ na jakość produktów, a tym samym na zwiększenie ich wartości handlowej.
  • Ekologia – wykorzystanie światła słonecznego przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co wpływa korzystnie na środowisko naturalne.
  • Poprawa warunków pracy – dzięki naturalnemu światłu, pracownicy gospodarstwa rolnego pracują w przyjemniejszych i zdrowszych warunkach, co wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Światło słoneczne w hodowli roślin w rolnictwie

Światło słoneczne odgrywa kluczową rolę w hodowli roślin w rolnictwie poprzez proces fotosyntezy w którym rośliny przekształcają światło słoneczne w tlen i glukozę glukozę wykorzystują do wzrostu a tlen uwalniają do atmosfery dzięki światłu słonecznemu rolnicy mogą produkować różne plony takie jak warzywa zboża i owoce światło słoneczne jest również niezbędne do produkcji witaminy D w zwierzętach hodowlanych co jest ważne dla ich zdrowia i produktywności na przykład krowy które otrzymują wystarczająco dużo światła słonecznego produkują mleko z wyższą zawartością witaminy D niektóre nowoczesne technologie rolnicze wykorzystują też światło słoneczne do zasilania urządzeń i maszyn na farmie na przykład panele słoneczne mogą dostarczać energię do pomp wodnych czy systemów nawadniania rolnicy coraz częściej korzystają również z technologii sterowania światłem do optymalizacji wzrostu roślin i zwierząt na przykład w szklarniach gdzie można kontrolować ilość i intensywność światła słonecznego do jakiego są narażone rośliny to pozwala na zwiększenie wydajności i jakości plonów.

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski