O użyteczności jaką wyróżnia się wyjścia na dach słyszał już chyba każdy. To właśnie on umożliwia wyjście na dach, a tym samym wykonanie prac konserwatorskich, czyszczących, uszczelnianie komina itp. Jego obecność jest niezbędna, co potwierdzają określone przepisy prawa budowlanego. Nie wiele jednak osób stojących przed dylematem zakupu wie, że wyróżnia się dwa rodzaje zgodnych z przepisami wyjść na dach: ciepłe oraz zimne. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj znaczącą różnice między nimi! Sprawdź, który potrzebujesz właśnie Ty!

Wysokiej jakości wyłazy dachowe zakupisz w Firmie Gulajski. Pełna oferta znajduje się na stronie: https://www.gulajski.pl/wylaz_dachowy/ Oferujemy doradztwo, produkcję, projekt oraz montaż. Kontakt telefoniczny: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Poznaj dwa najpopularniejsze rodzaje wyłazów dachowych
Poznaj dwa najpopularniejsze rodzaje wyłazów dachowych

Rodzaje wyjść dachowych

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wyjść dachowych ze względu na ich zastosowanie w kontekście termoizolacji dachu – ciepłe oraz zimne.

Ciepłe – Zostały wykonane w taki sposób, aby minimalizować straty ciepła i zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Wyjścia ciepłe zazwyczaj posiadają termoizolacyjną ramę oraz dobrze izolowaną pokrywę, która przylega szczelnie do ramy. Wyjścia ciepłe są stosowane w budynkach o wysokiej izolacyjności termicznej, takich jak budynki pasywne czy niskoenergetyczne, w których każda nieszczelność lub mostek termiczny może negatywnie wpłynąć na efektywność energetyczną całego budynku.

Wjscia zimne – Nie posiadają specjalnej izolacji termicznej i przepuszczają zimne powietrze z zewnątrz do pomieszczeń pod dachem. Typy zimne są stosowane w budynkach, w których nie ma potrzeby zapewnienia szczelnej izolacji termicznej, takich jak magazyny, hale produkcyjne czy budynki gospodarcze. W przypadku zimnych wyjść na dach, istotne jest zapewnienie dostatecznej wentylacji dachu, aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej na powierzchni dachu, co może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni.

Dwa najpopularniejsze rodzaje wyjść na dach ze względu na konstrukcję to:

O kształcie prostokąta lub kwadratu – jest to najczęściej stosowany rodzaj wyjścia na dach płaski. Składa się on z ramy wykonanej z metalu lub tworzywa sztucznego oraz pokrywy, która zamyka otwór. Pokrywa może być wykonana z blachy lub tworzywa sztucznego i może mieć izolację termiczną. Wyjścia tego typu stosowane są w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, magazynach czy halach produkcyjnych.

Typu świetlik – W formie kopuły, która umożliwia dostęp do dachu i jednocześnie stanowi źródło naturalnego światła w pomieszczeniach poddasza. Składa się on z ramy wykonanej z metalu lub tworzywa sztucznego oraz pokrywy w formie kopuły. Pokrywa może być wykonana z plexi lub szkła hartowanego. Rozwiązania te są stosowane przede wszystkim w budynkach mieszkalnych z poddaszem użytkowym lub jako element dekoracyjny dachu.

Podstawowe funkcje

Podstawową funkcję jaką pełni element wyjścia na dach jest oczywiście umożliwienie bezpiecznego wyjścia na dach. Przydaje on się zarówno kominiarzom jak i osobom indywidualnym chcących wykonać prace konserwatorskie. Co więcej, stanowi on również pewnego rodzaju ochronę przeciwpożarową. To właśnie droga ewakuacyjna przez wyjście dachowe przymocowany do krokwi z np. z Tartaku Strzybnica jest uznawana za najszybszą w trakcie pożaru.

Pod lupę weźmy wyjście zimne inaczej nazywane nieogrzewanym. Nie izoluje on ciepła, przez co powinien być stosowany w pomieszczeniach nieogrzewanych i nieużywanych takich jak np. strych. Z kolei wyjście ciepłe inaczej nazywane termoizolacyjnym skutecznie izoluje ciepło, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pokojach zlokalizowanych na poddaszu.

Mając na uwadze wyjścia dachowe dopasowane do różnych potrzeb ludzi, dla pracowników hal produkcyjnych lub magazynów zaleca się stosowanie wyłazów dachowych o większych wymiarach, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do dachu w celu przeprowadzania prac konserwacyjnych lub naprawczych, a także zapewnić niezbędny przepływ powietrza i wentylację w pomieszczeniach. Wyjścia dachowe tego typu powinny być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i obciążenia, takie jak metal lub tworzywo sztuczne o zwiększonej wytrzymałości.

Natomiast dla sportowców, zwłaszcza w halach sportowych, wyjścia na dach są stosowane przede wszystkim jako źródło naturalnego światła i wentylacji w pomieszczeniach sportowych. W tym przypadku, wyjścia dachowe typu świetlik dachowy są najbardziej odpowiednie, ponieważ zapewniają dostępne naturalne światło, które poprawia warunki treningowe oraz ułatwiają wentylację pomieszczenia. Takie elementy dachowe powinny być wykonane z materiałów przezroczystych i trwałych, takich jak plexi lub szkło hartowane, aby zapewnić nie tylko dobrą jakość światła, ale również bezpieczeństwo użytkowników.

Nasze wyjście na dach nie ma sobie równych! Przekonaj się o tym

W zależności od Twoich potrzeb nasza firma Gulajski stworzy dla Ciebie odpowiedni projekt. Tworzymy również wyjścia dachowe z funkcją oddymiania! Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych! Jako jeden z czołowych producentów gwarantujemy nie tylko wykonanie projektu ale także montaż zrealizowany przez najlepszych fachowców, a to wszystko w korzystnej cenie! Do produkcji stosujemy tylko i wyłącznie najwyższej jakości materiały, dzięki czemu ten produkt świetnie się sprawdzi nawet podczas najbardziej ekstremalnych warunków atmosferycznych. Z nami nie tylko spełnisz wszystkie wymogi prawne ale także zwiększysz bezpieczeństwo w konkretnym budynku! Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych klientów!

Oceń tą stronę: post

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski