Nasza firma, będąc liderem w branży rozwiązań okiennych do dachów, oferuje szeroką gamę produktów, które pozwalają na optymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego do oświetlenia wnętrz budynków. W naszym katalogu znajdują się różnorodne typy świetlików dachowych, które są zaprojektowane tak, aby sprostać różnym potrzebom i wymaganiom naszych klientów.

Doradztwo w zakresie doboru systemów dachowych oraz więcej informacji technicznych znajdziesz na naszej stronie poświęconej świetlikom, zobacz: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/

Jakie są najważniejsze typy tych rozwiązań?

 • punktowe. Świetlik dachowy pozwala na skuteczne doświetlenie światłem naturalnym wybranego miejsca w pomieszczeniu. Z powodzeniem służą też jako jedyne źródło światła naturalnego.
 • kopułkowe. Najczęściej znajdują zastosowanie na dachach płaskich. Montowane są przede wszystkim na obiektach przemysłowych i halach magazynowych.
 • łukowe. Zdecydowanie najczęściej wybierany typ rozwiązania. Za sprawą swojego kształtu zapewniają dobre doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym.
 • kalenicowe. Jeden z najpopularniejszych typów. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w mniejszych budynkach i na spadzistych dachach. Bardzo często można je spotkać w budynkach inwentarskich. Stanowią konstrukcję na szczycie dachu, która zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczenia.
 • tunelowe. Montowane są przede wszystkim w celu doświetlenie korytarzy i klatek schodowych, ale coraz częściej stanowią również doskonały element dekoracyjny sufitów. Swoim wyglądem przypominają klasyczny plafon.
 • dachowe z przegrodami ogniowymi. Jest to specjalny rodzaj z przegrodami ogniowymi w klasie odporności ogniowej E30 oraz EI30. Dedykowane są obiektom, w których zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru.
 • rurowe z rurą giętką. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach wymagających dodatkowego doświetlenia światłem naturalnym. Za sprawą specjalnej rury światłonośnej do wnętrza wpada niespolaryzowane światło, równomiernie rozświetlające przestrzeń.
 • rurowe z rurą sztywną. Jest to specjalny rodzaj systemów doświetleniowych, w których wykorzystano najnowszą technologię w warstwie odbijającej światło. Sztywne rury światłonośne SR dostarczają znacznie więcej światła niż powszechnie stosowane dotąd giętkie przewody światłonośne.
 • trapezowe. to rodzaj rozwiązań, które są zaprojektowane do montażu w dachach o kształcie trapezu. Są one wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, poliwęglan lub akryl, i są dostępne w różnych rozmiarach. Trapezowe zapewniają naturalne światło i wentylację do pomieszczeń, w których są zamontowane. Mogą być również wyposażone w różne akcesoria, takie jak żaluzje lub rolety, które zapewniają kontrolę natężenia światła.

Zasady doboru oświetlenia

Dobierając przeszklenie do konstrukcji dachu płaskiego, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

 • Wielkość: Pierwszym kryterium jest wielkość, który powinien być odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia znajdującego się pod dachem oraz do całkowitej powierzchni dachu. Im większy dach i pomieszczenie, tym większy powinien być.
 • Kształt i rodzaj: Drugim kryterium jest kształt i rodzaj. Istnieją różne kształty, takie jak okrągłe, kwadratowe czy prostokątne, a także różne rodzaje, takie jak stałe, otwieralne, z wentylacją itp. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz od funkcji, jaką ma pełnić.
 • Materiał: Kolejnym kryterium jest materiał, z którego jest wykonany. Najczęściej stosowane są szklane lub poliwęglanowe panele, ale mogą być również wykonane z innych materiałów, takich jak akryl czy tworzywa sztuczne. Ważne jest, aby materiał był wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne oraz zapewniał odpowiednie właściwości termoizolacyjne.
 • Usytuowanie: Warto również uwzględnić usytuowanie. Powinien on być umieszczony w miejscu, gdzie najwięcej jest naturalnego światła słonecznego, a jednocześnie nie będzie powodował nadmiernego nagrzewania pomieszczenia. Ważne jest również, aby był on odpowiednio wyprofilowany, aby zapobiegać gromadzeniu się wody na dachu.
 • Odpowiednie mocowanie: Ostatnim kryterium jest sposób montażu świetlika z poliwęglanu. Powinien on być zamontowany w sposób stabilny i bezpieczny, aby zapobiec uszkodzeniom dachu oraz zagrożeniu dla osób przebywających na dachu.


Dobór odpowiedniego elementu oświetleniowego do dachu płaskiego jest kluczowy, aby zapewnić optymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego oraz uniknąć problemów takich jak nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.

Podsumowanie

Artykuł omawia różnorodne typy świetlików z poliwęglanu, które są kluczowe dla optymalnego wykorzystania naturalnego światła słonecznego w budynkach. Firma Gulajski oferuje szeroką gamę produktów, które spełniają różne potrzeby i wymagania klientów. Artykuł podkreśla również znaczenie odpowiedniego doboru świetlików, biorąc pod uwagę kryteria takie jak wielkość, kształt, rodzaj, materiał, usytuowanie oraz sposób montażu, aby zapewnić optymalne wykorzystanie światła słonecznego i uniknąć problemów takich jak nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.

Oceń tą stronę: post

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski