Nie należy lekceważyć znaczenia światła dziennego jako naturalnego źródła światła. Ponieważ światło dzienne jest niezbędne dla nas ludzi. Wspomaga dobre samopoczucie i utrzymuje nas w zdrowiu. Naszym naturalnym źródłem światła są promienie słoneczne, które dostarcza nam światło dzienne. Ponieważ większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, ważne jest, aby przez okna wpuszczać do pomieszczeń naturalne źródła światła. Aby to się udało, okna oraz okna dachowe i przeszklenia w dachu są wykorzystywane jako optymalne źródła światła w domu. Planowanie światła dziennego powinno być częścią planowania domu od samego początku: okna jako naturalne źródła światła oświetlają pomieszczenia, sprawiają, że wydają się przyjazne, wprowadzają ciepło do mieszkania i pomagają oszczędzać energię.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Naturalne źródła światła
Naturalne źródła światła

Jak powstaje naturalne światło?

Światło dzienne to naturalne światło słoneczne filtrowane przez ziemską atmosferę. Innymi słowy: jasność tworzona przez naturalne źródła światła w ciągu dnia. Oznacza to że światło dzienne mamy cały czas między wschodem a zachodem słońca. W ten sposób poziom naturalnego światła zmienia się w ciągu dnia. Ludzie postrzegają ten przebieg zmieniających się pór dnia i pór roku jako naturalny i przyjemny. Cykle światło-ciemność wpływają na nasz tak zwany wewnętrzny zegar biologiczny, rytm czuwania i snu oraz biorytm. Szczególnie nasze oczy potrzebują szczególnej ochrony przed zbyt dużą ilością światła. Wszystkie procesy chemiczne zachodzące w naszym ciele są (nie)bezpośrednio związane z jakością światła.

Jakie są naturalne źródła światła?

Oprócz słońca jako najważniejszego naturalnego źródła światła, w przyrodzie istnieją inne źródła światła. Na pierwszym miejscu wśród źródeł światła na ziemi należy wymienić ogień. Ale obserwujemy również inne źródła jasności nad naszymi głowami: obejmują one zorzę polarną, gwiazdy stałe, meteory, tęcze, błyskawice. Reakcje chemiczne zapewniają również wytwarzanie światła. Tak jest na przykład w przypadku świetlików ( owady ). Emitują energię w postaci światła. Ponadto w fizyce istnieją substancje, które w pewnych okolicznościach emitują światło.

Jakie są przykłady sztucznych źródeł światła?

Sztuczne źródła światła: lampy naftowe, różne źródła światła, takie jak żarówki, lasery, diody LED, kineskopy, świetlówki, diody elektroluminescencyjne i lampy błyskowe.

Czy świeca jest naturalnym źródłem światła?

W fizyce przymiotniki bezpośrednie i pośrednie są używane w odniesieniu do źródeł światła. Mówi się, że źródło światła świeci bezpośrednio lub samoczynnie, gdy tylko wytworzy światło samodzielnie. Obejmuje to świece, ponieważ nie są oświetlone przez obcy przedmiot. Nie są jednak naturalnym źródłem, ponieważ są wynalazkami człowieka. Wśród sztucznych źródeł światła znajdują się zatem świece.

Czy księżyc jest naturalnym źródłem światła?

W przeciwieństwie do świecy, nasz księżyc należy do kategorii pośrednich źródeł światła. Świeci na nią słońce i w ten sposób emituje światło na ziemię. To źródło światła jest również naturalne, ponieważ energia pochodzi ze środowiska.

Czy światło dzienne jest lepsze?

Wszyscy wiedzą, że powinniśmy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Ale czy wiesz, że średnio 90 procent dnia spędzamy w pomieszczeniach? To czyni z nas prawdziwe „stworzenia wewnętrzne”. Oprócz braku ruchu i świeżego powietrza głównym problemem jest brak światła dziennego . A ten niedobór ma – często niezauważalne i podstępne – konsekwencje dla naszego samopoczucia i zdrowia. Eksperci szacują, że 5 procent światowej populacji cierpi na sezonowe zaburzenie afektywne lub depresję zimową, cierpią z powodu braku światła dziennego. Ponadto, aby organizm mógł wyprodukować witaminę D, trzeba wyjść na zewnątrz i wystawić się na działanie promieni słonecznych. Niedobór witaminy D objawia się również objawami, takimi jak zmęczenie i wyczerpanie, aż do większej podatności na choroby. Nasze oczy potrzebują szczególnej ochrony przed promieniami słonecznymi. Za dużo lub za mało ma negatywny wpływ na widzenie.

Na przykład przeszklenia dachowe w halach produkcyjnych mogą pomóc jako dodatkowe naturalne źródła światła dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Optymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego w domu to również oszczędność zużycia światła sztucznego, elektrycznego, a tym samym energii.

Jaka jest temperatura barwowa światła dziennego?

Wartości temperatury barwowej światła dziennego, które odbieramy jako białe, mieszczą się w przedziale od 6500 do 15000 Kelwinów. Dla porównania, sztuczne źródła światła osiągają od 2500 do 6500 kelwinów i dlatego nie mogą odtworzyć wysokich wartości temperatury barwowej światła dziennego. Nowoczesne iluminatory starają się zbliżyć do barwy światła naturalnego. Jednak nigdy nie mają takich samych właściwości spektralnych, a tym samym tej samej jakości światła. Temperatura barwowa światła dziennego to mieszanka błękitu nieba i światła słonecznego. Również odległość i kąt naturalnego źródła światła do ziemi wpływają na temperaturę barwową. Dlatego zmienia się w ciągu dnia, jego wartość jest najwyższa w południe. W szczególności czerwone i niebieskie składniki światła naturalnego różnią się w zależności od pory dnia i pory roku.

Światło dzienne ile kelwinów – tabela

Światło dzienne ma różne temperatury barwowe w zależności od warunków pogodowych, pory dnia i geograficznego położenia. Jednakże średnio można przyjąć, że światło dzienne ma temperaturę barwową między 5000 a 6500 kelwinów (K). Poniżej znajduje się tabela orientacyjna przedstawiająca zakresy temperatur barwowych światła dziennego:

Zakres KelwinówCharakterystyka
5000-5500 KŚwiatło dzienne zimne
5500-6000 KŚwiatło dzienne neutralne
6000-6500 KŚwiatło dzienne ciepłe
Światło dzienne ile kelwinów – tabela

Warto zauważyć, że temperatura barwowa światła dziennego może się różnić w zależności od wielu czynników, więc te wartości są jedynie przybliżone.

Jak ważne jest światło dzienne w domu?

Słońce jest największym i najważniejszym naturalnym źródłem światła. Przeszklenia zapewniają widok i dostarczają naturalne światło dzienne. Okna wprowadzają naturalne źródła światła światło słoneczne wewnątrz i sprawia, że ​​pokoje wyglądają na jasne i przyjazne. Ponieważ w dzisiejszych czasach w pomieszczeniach spędzamy dużo czasu, ważne jest, aby mieć dużo światła dziennego. Wpływa to na naszą równowagę hormonalną, jakość snu, nastrój, produktywność, sprawność poznawczą (koncentrację i pamięć) oraz zdrowie fizyczne. Działa bezpośrednio na mózg, promując aktywność i równowagę. I odwrotnie, jego brak prowadzi do wyczerpania i zmęczenia. Ponieważ nasze ciało nie dostrzega bezpośrednio braku światła słonecznego, nie doceniamy tych niebezpieczeństw. Każdy, kto dostaje zbyt mało światła z naturalnych źródeł światła, staje się zmęczony, apatyczny i mniej skoncentrowany w ciągu dnia z powodu hormonu snu, melatoniny.

Niedostateczna podaż witaminy D może prowadzić do nastrojów depresyjnych i osłabienia układu odpornościowego. Aby organizm wyprodukował witaminę D, trzeba wyjść na zewnątrz i wystawić się na światło słoneczne. Eksperci szacują, że 15 procent światowej populacji cierpi na sezonowe zaburzenie afektywne lub depresję zimową z powodu braku światła dziennego. Naturalne źródła światła, takie jak światło dzienne i świeże powietrze, przyczyniają się do powstawania hormonu szczęścia serotoniny i wyzwalają endorfiny.

Gdzie najlepiej umieścić okna?

Kształt, wielkość i rozmieszczenie kopuł poliwęglanowych wpływa na ilość wpadającego do nich światła. Dzięki szerokim formatom, naturalne źródła światła wpuszczają do wnętrza dużo światła dziennego. Okna umieszczone wyżej w ścianie zewnętrznej pozwalają mu wpaść w głąb pomieszczenia. Wysokość elementów nie jest krytyczna. Jednak niskie nadstawki i przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu zapewniają szeroki widok. I wpuszczają więcej światła wieczorami i zimą, gdy słońce jest nisko na niebie. Państwowe przepisy budowlane zawierają minimalne wymiary dla powierzchni okien. Ale w przypadku naprawdę jasnych pomieszczeń, w których spędzasz dużo czasu, powinieneś zaplanować więcej niż te minimalne powierzchnie. Naturalne źródła światła rozmieszczone z dwóch stron znacznie lepiej doświetlają głębokie pomieszczenia.

Dla dobrego planowania światła dziennego we wnętrzu pomieszczeń, orientacja okien jest kluczowym aspektem: aby uzyskać optymalną ekspozycję i zrównoważony rozkład światła, architekci powinni wziąć pod uwagę kierunki geograficzne podczas rozmieszczania okien. Okna najlepiej ustawić w kierunku słońca: na południe, wschód i zachód. Ponieważ światło słoneczne wpływa na nasz biorytm, ważne jest, aby starannie dobrać położenie okien. Należy wziąć pod uwagę zmiany światła w ciągu dnia oraz zmieniające się promieniowanie słoneczne od wiosny do zimy. Planowanie pomieszczeń w zależności od światła dziennego jest zatem ważne dla jak największej liczby naturalnych źródeł światła we wnętrzu .

  • Północ: jednolite światło – Ekspozycja z okien wychodzących na północ jest bardziej miękka i bardziej równomierna niż w innych punktach. Mniej światła dziennego wpada do pokoju przez okna wychodzące na północ. Światło dzienne wpadające do pomieszczenia jest pośrednie i rozproszone. Pomieszczenia gospodarcze z małymi oknami znajdują się więc często po stronie północnej.
  • Południe: Światło bezpośrednie – Szczególnie ważne zimą: Większość bezpośredniego światła wpada do naszych pomieszczeń przez okna wychodzące na południe. Duże okna wychodzące na południe zapewniają najintensywniejszą moc światła i ciepła. Pogodę, pory roku i pory dnia można bezpośrednio odczuć. W związku z tym wszystkie pomieszczenia używane głównie w ciągu dnia powinny znajdować się w miarę możliwości po południowej stronie budynku.
  • Wschód: poranne słońce – Światło o poranku budzi cię! Zawiera dużą ilość niebieskiego w spektrum światła: hamuje hormon snu, melatoninę, uwalnia serotoninę, podnosi ciśnienie krwi i stajesz się czujny. Wschodnie okna łapią poranne światło i pomagają obudzić się.
  • Zachód: światło wieczorne – Okna wychodzące na zachód tworzą w salonie słoneczny nastrój po pracy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ciepłe, czerwonawe światło wieczoru przyspiesza uwalnianie melatoniny.

Ile światła dziennego potrzebuje pomieszczenie?

Okna w dachu służą do wprowadzania światła dziennego do domu. Liczba, wielkość i rozmieszczenie tych przeszklonych otworów ma kluczowe znaczenie dla ilości światła dziennego wpadającego do pomieszczenia. Minimalne wymagania dotyczące niezbędnych okien do salonów są określone w państwowych przepisach budowlanych. Nacisk kładziony jest tutaj na „przynajmniej”: jeśli chcesz naprawdę jasnych, przyjaznych pomieszczeń, potrzebujesz znacznie więcej okien.

Jak uzyskać więcej światła w domu?

W tym celu we wczesnej fazie planowania powinniśmy określić wymagania dotyczące podaży światła dziennego. Więc możemy zaplanować niezbędne okna. Poziomy oświetlenia zewnętrznego mogą się znacznie różnić w zależności od regionu. Dlatego dla każdego projektu budowlanego należy sporządzić plan zagospodarowania przestrzennego.

Sezon również odgrywa rolę.

Przestrzenie wewnętrzne mogą otrzymywać światło dzienne z naturalnych źródeł światła. Kopuły poliwęglanowe tego typu osiągają dwukrotnie większą ilość światła niż okna elewacyjne. Ponadto optymalnie i równomiernie rozprowadzają światło w pomieszczeniu. Nawet do pomieszczeniach o dużej głębokości świetliki poliwęglanowe mogą wnosić więcej światła słonecznego, jeśli nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła z okien bocznych.

Jak rozświetlić ciemne pomieszczenia?

Oprócz świetlików dachowych jako naturalnego źródła światła w głębokich lub wewnętrznych pomieszczeniach bez okien elewacyjnych, prześwitujące ścianki działowe lub drzwi poprawiają również doświetlenie światłem dziennym. Obowiązuje tu zasada: im głębsze pomieszczenie, tym ważniejsze są jasne materiały, ściany i sufity. Te powierzchnie w pomieszczeniu odbijają światło i wpływają na jasność pomieszczenia.

Zapraszamy do kontaktu

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

5/5 - (3 votes)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski