Wyjście na dach zdecydowanie ułatwia prowadzenie prac konserwatorskich komina bądź pokrycia dachowego, szczególnie przydatny jest podczas takich prac jak frezowanie komina, montowanie świetlików dachowych czy czyszczenie przewodów spalinowych . Pozwala on wejść na dach również po to, aby np. wyregulować antenę satelitarną. Można także porównać jego działanie do świetlika dachowego, który doprowadza naturalne światło słoneczne do pomieszczenia.

Montaż włazu na dachu jest korzystny, ponieważ umożliwia łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do dachu. Właz może być szczególnie przydatny w przypadku dachów płaskich, na których zwykle trudniej się poruszać niż na stromych dachach skośnych.

Wysokiej jakości systemy dachowe zakupisz w Firmie Gulajski. Pełna oferta znajduje się na stronie: https://www.gulajski.pl/wylazy-dachowe/ Oferujemy doradztwo, produkcję, projekt oraz montaż. Kontakt telefoniczny: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Dlaczego warto?

Dostęp do dachu: Umożliwia łatwiejszy dostęp do dachu, co ułatwia przeprowadzanie konserwacji, napraw i czyszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć konieczności używania drabin i innych narzędzi do wspinania się na dach.

Bezpieczeństwo: Można uniknąć wspinaczki na dach, co może być niebezpieczne, szczególnie dla osób niezaznajomionych z praktyką. W przypadku konieczności wstąpienia na dach, wyjście dachowe umożliwia wejście i zejście w bezpieczny sposób.

Czy warto montować wyjście na dach
Czy warto montować wyjście na dach

Wymiana materiałów: Właz dachowy może ułatwić wymianę materiałów dachowych, takich jak blachy czy dachówki. Umożliwia to szybszą i łatwiejszą pracę, co przekłada się na niższy koszt prac remontowych.

Wentylacja: Właz dachowy może być stosowany w celu zapewnienia lepszej wentylacji poddasza. Dzięki temu powietrze może swobodnie krążyć, co przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury na poddaszu.

Montaż wyłazu dachowego jest korzystny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, łatwość dostępu i wykonanie prac na dachu oraz lepszą wentylację poddasza.

Więcej wraz ze szczegółową ofertą znajdziesz na stronie poświęconej tym produktom dachowym Firmy Gulajski: https://www.gulajski.pl/wylazy-dachowe/ Zapraszamy też do kontaktu telefonicznego: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Jak działają wyjścia na dach?

Wyłazy dachowe są to konstrukcje otwierane z 3 stron: od góry, z prawej oraz lewej, co zdecydowanie ułatwia otworzenie dostępu do dachu. Wskazuje się także, że spełniają one również funkcje ochrony przeciwpożarowej. Dzisiaj mogą one być stosowane zarówno na poddaszach użytkowych, jak i nieużytkowych. Można także zadbać o ich odpowiednią izolację termiczną tak jak w zwyczajnych oknach. Wykonywane są zazwyczaj z hartowanych szyb, aby były odporne na gradobicie czy uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego stosowanie wyjść na dach jest tak ważne?

Staje się on standardem, jeśli chodzi o prace kominiarskie, instalacyjne oraz dekarskie. Często fachowcy nie podejmują działań na dachu, jeżeli nie mają udostępnionego odpowiednio zabezpieczonego wejścia. Z tego powodu każdy właściciel domu zwłaszcza posiadającym dach o ok. 70 stopniach nachylenia powinien zamontować odpowiedne wyjście na dach.

Umiejscowienie wyjścia dachowego

Wyjście na dach można dopasować do pokrycia dachowego, są przystosowane zarówno do konstrukcji płaskich, jak i pokrytych dachówkami profilowanymi. Istnieją również wyjścia uniwersalne, które można dopasować do każdej powierzchni. Zazwyczaj jego umiejscowienie jest przewidziane już w projekcie architektonicznym, ale ważne, by wyjście znajdowało się blisko ważnych elementów dachu, takich jak komin czy anteny. Zdecydowanie wpłynie to na czas trwania prac konserwatorskich oraz instalacyjnych.

Czasem montaż wyjścia na dach to wymóg

Właz na dachu to element, który umożliwia łatwiejszy dostęp do dachu budynku w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych, remontowych czy inspekcyjnych. W zależności od konstrukcji dachu, możliwe jest także wykorzystanie włazu do przeprowadzenia prac na elementach systemów wentylacyjnych, grzewczych czy klimatyzacyjnych.

Nie ma bezpośredniego nakazu prawno-budowlanego dotyczącego konieczności montażu włazu na dachu. Jednakże, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, właściciele i użytkownicy budynków są zobowiązani do przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacji elementów budowlanych, w tym dachu. Właz na dachu ułatwia przeprowadzenie takich działań, co może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników i przedłużyć żywotność dachu.

Warto zauważyć, że w przypadku dachów o powierzchni większej niż 100 m2, przepisy prawne wymagają zastosowania na nich urządzeń zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. W przypadku budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy biura, zaleca się montaż włazów na dachu w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego dostępu do dachu w przypadku awarii lub zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Warto zatem rozważyć montaż włazu na dachu, zwłaszcza jeśli dach jest trudno dostępny lub jego powierzchnia przekracza 100 m2. Montaż włazu na dachu może zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników budynku i ułatwić przeprowadzenie prac konserwacyjnych czy inspekcyjnych, co może wpłynąć na przedłużenie żywotności dachu.