Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Pn - Pt: 07:00 - 15:00
Adres
Adres ul. 1-go Maja 7e,
42-674 Kopienica

Świetlik kalenicowy na dachu obory: poznaj zalety takiego rozwiązania

28
cze
Świetlik kalenicowy na dachu obory: poznaj zalety takiego rozwiązania

Krowy mają bardzo słaby wzrok. Szacuje się, że jest on nawet dziesięciokrotnie gorszy od wzroku człowieka, a ostrość widzenia bydła wynosi zaledwie 30% ludzkiej. Nic więc dziwnego, że zwierzęta te bardzo się stresują, godzinami przebywając w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach. Migające światło znacznie obniża ich samopoczucie. Jak łatwo się domyślić, wpływa to na wydajność krów – zestresowane i zdezorientowane nie są w stanie produkować dużych ilości mleka. Ich aktywność można poprawić, zapewniając optymalny mikroklimat w oborze. Warto zacząć od zainstalowania na dachu świetlików kalenicowych.

Zamiast sztucznego światła, dostęp do słońca. Rola oświetlenia w oborze

Najnowsze badania pokazują, że regularne wystawianie krów mlecznych na działanie naturalnego światła, ma korzystny wpływ na ich życiową aktywność. Hodowcy, którzy zapewniają zwierzętom dostęp do słońca, obserwują spadek ich senności i zachorowalności. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że światło dzienne pozytywnie oddziałuje na samopoczucie bydła, zwiększając ich produkcyjność oraz wydajność mleczną. W interesie hodowców jest więc zadbanie o to, aby w oborach znajdowały się przeszklenia, doprowadzające promienie słoneczne do wnętrza obiektu.

Pierwszym, co przychodzi na myśl, są oczywiście okna inwentarskie. Rzadko kiedy są one jednak w stanie wprowadzić do wnętrza obory tak dużo światła, jak przeszklenia, zamontowane na dachu. Świetliki kalenicowe mają formę szerokiego pasa, który prowadzi się niemal przez całą szerokość dachu. Mowa zatem nie o punktowym systemie doświetleń, lecz o zaawansowanym systemie – pasmie świetlnym, dostosowanym do budowy konkretnego budynku. Świetlik tego rodzaju może mieć kształt łuku albo dwuspadową konstrukcję, wykonaną z płyt poliwęglanowych. Umożliwia on optymalne doświetlenie obiektu i stworzenie we wnętrzu obory pożądanego mikroklimatu.

Światło dzienne to nie wszystko. Świetliki kalenicowe z funkcją wentylacji

W budynkach inwentarskich przebywają setki zwierząt. Jeśli w oborze nie zostanie zapewniona dobra wentylacja, odbije się to na ich zdrowiu. Dlatego nowoczesne świetliki kalenicowe są wyrobami wielofunkcyjnymi. Ich działanie nie ogranicza się wyłącznie do doświetlania obiektów. Konstrukcje te są wyposażone w szczeliny wentylacyjne, umożliwiające regulowany przepływ powietrza. Wentylacja kalenicowa sprzyja utworzeniu w oborze korzystnego mikroklimatu, co pomaga w zwiększeniu produkcji mleka.

Naszym Klientom oferujemy świetliki kalenicowe z opcją rozbudowania ich o dodatkowe funkcjonalności. Stosujemy sprawdzone technologie i certyfikowane materiały, a przeszklenia jakie wychodzą spod naszych rąk, są ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb Zamawiającego. Skorzystaj z atrakcyjnej oferty i zamów u nas system doświetlania budynku inwentarskiego!

Szybki Kontakt