Światło naturalne jest przyjazne człowiekowi i bardziej sprzyja pracy niż światło sztuczne, przy którym najczęściej zwykliśmy przebywać w halach przemysłowych, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Obiekty tego rodzaju bardzo często są niedostatecznie oświetlone światłem słonecznym, a niekiedy wręcz całkowicie go pozbawione.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Gdy mamy problem z montażem tradycyjnym oświetleniem

Nie zawsze możliwe jest zamontowanie okien. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji? Wbrew pozorom nie musimy ograniczać się wyłącznie do światła sztucznego. Oto trzy sposoby na skuteczne doświetlenie hali przemysłowej światłem słonecznym.

 • Pasma świetlne. Jest to jedno z często wykorzystywanych rozwiązań, które pozwala na doświetlenie światłem naturalnym różnorodnych obiektów przemysłowych, w tym również hal, a także konstrukcji rolniczych, hangarów czy stadionów sportowych. Nasza firma specjalizuje się w produkcji pasm świetlnych wykonanych z poliwęglanu. Jedną z ich zalet jest znacznie mniejszy ciężar niż pasm świetlnych szklanych. Sprawdzają się w przypadku każdej konstrukcji dachów – zarówno płaskich, jak i skośnych. Nasza oferta obejmuje pasma świetlne: pionowe, łukowe, dwuspadowe, jednospadowe, piramidalne, poliwęglanowe, z przegrodami, z klapami, kalenicowe, aluminiowe.
 • Świetliki dachowe z poliwęglanu. To kolejny sposób na doświetlenie światłem naturalnych hali przemysłowej. Doskonale spełniają swoje funkcje nawet w tych obiektach, w których nie można zamontować okien. Zapewniają nawet cztery razy więcej światła niż standardowe okna. Ich zastosowanie jest szczególnie zalecane w dużych halach przemysłowych, gdzie najczęściej montuje się je do drewnianych krokwi. Zapewniamy wiele rodzajów świetlików dachowych z poliwęglanu w 28 wymiarach występujących w różnych konfiguracjach (m.in. kalenicowych, aluminiowych, stałych, otwieranych, do przewietrzania, z funkcją wyłazu dachowego itd.).
 • Rurowe z rurą sztywną. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję pozwalają na imponujące doświetlenie wnętrz światłem naturalnym. Tworzone są z zastosowaniem zaawansowanej technologii w warstwie odbijającej światło, dzięki czemu dostarczają znacznie więcej światła niż standardowe giętkie przewody światłonośne.

Doświetlenie hali przemysłowej to bardzo ważny element jej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiam 3 sposoby na doświetlenie dachowe hali przemysłowej:

 • Otwory dachowe: Otwory dachowe są skutecznym sposobem na wprowadzenie naturalnego światła do hali przemysłowej. Można zastosować różne rodzaje świetlików, takie jak stałe, otwieralne, z wentylacją itp. Światło wprowadzane przez otwory dachowe jest najlepsze w warunkach słonecznych i nie wymaga dodatkowych kosztów związanych z zużyciem energii.
 • Lampy przemysłowe LED: Lampy przemysłowe LED są coraz popularniejszym rozwiązaniem na doświetlenie hal przemysłowych. Mają one wiele zalet, w tym dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki, niższe zużycie energii, większą jasność, a także są bardziej przyjazne dla środowiska. Lampy LED można zamontować na suficie lub na ścianach hali przemysłowej, aby uzyskać optymalne oświetlenie.
 • Okna dachowe: Okna dachowe są kolejnym sposobem na wprowadzenie naturalnego światła do hali przemysłowej. Mogą być zamontowane w różnych miejscach, w zależności od potrzeb i preferencji, aby uzyskać optymalne oświetlenie. W przypadku hali z betonowym dachem, okna dachowe można zamontować w specjalnie zaprojektowanych kratkach wentylacyjnych.

Doświetlenie hali przemysłowej można uzyskać poprzez zastosowanie otworów dachowych, lamp przemysłowych LED lub okien dachowych. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na wprowadzenie naturalnego światła do hali przemysłowej, co poprawia jej funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Doradztwo w zakresie doboru świetlików oraz więcej informacji technicznych znajdziesz na naszej stronie poświęconej świetlikom, zobacz: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/

Zalety oświetlania hal przemysłowych światłem słonecznym

Oświetlenie hal przemysłowych światłem słonecznym ma wiele zalet, które przekładają się zarówno na aspekty ekonomiczne, jak i środowiskowe, a także na dobrostan pracowników. Oto kilka kluczowych korzyści:

 1. Oszczędność energetyczna: Najbardziej oczywistą zaletą jest znaczna oszczędność energii. Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia hal przemysłowych zmniejsza zależność od sztucznego oświetlenia, co prowadzi do obniżenia rachunków za energię elektryczną.
 2. Zmniejszenie emisji CO2: Korzystanie ze światła słonecznego jako głównego źródła światła w ciągu dnia przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ zmniejsza się zużycie energii pochodzącej z paliw kopalnych.
 3. Poprawa warunków pracy: Naturalne światło słoneczne jest znane z tego, że poprawia samopoczucie i wydajność pracowników. Jest mniej męczące dla oczu niż sztuczne oświetlenie, co może przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia i błędów w pracy.
 4. Zdrowie pracowników: Ekspozycja na naturalne światło ma pozytywny wpływ na ogólne zdrowie pracowników, w tym na poprawę nastroju i rytmu dobowego. Może to prowadzić do zmniejszenia absencji chorobowej.
 5. Zwiększenie atrakcyjności przestrzeni pracy: Hala przemysłowa oświetlona naturalnym światłem jest postrzegana jako bardziej przyjazna i komfortowa, co może przyciągać lepszych pracowników i zwiększać ich zadowolenie z pracy.
 6. Zmniejszenie kosztów utrzymania: Systemy oświetlenia naturalnego, takie jak świetliki, wymagają zazwyczaj mniej konserwacji niż tradycyjne systemy oświetleniowe, co może przyczynić się do dalszych oszczędności.
 7. Zwiększenie bezpieczeństwa: W przypadku awarii zasilania, naturalne światło słoneczne może zapewnić wystarczające oświetlenie, aby utrzymać bezpieczne warunki pracy.
 8. Zrównoważony rozwój: Wykorzystanie światła słonecznego jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i może przyczynić się do lepszego wizerunku firmy jako świadomej ekologicznie.
 9. Zmniejszenie wpływu na środowisko lokalne: Redukcja zużycia energii elektrycznej zmniejsza również obciążenie lokalnych sieci energetycznych i przyczynia się do zmniejszenia wpływu działalności przemysłowej na środowisko.

Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia hal przemysłowych przynosi wiele korzyści, począwszy od oszczędności finansowych, poprzez poprawę warunków pracy, aż po pozytywny wpływ na środowisko. Jest to rozwiązanie, które warto rozważyć w kontekście nowoczesnych praktyk zarządzania obiektami przemysłowymi.

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski