Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Pn - Pt: 07:00 - 15:00
Adres
Adres ul. 1-go Maja 7e,
42-674 Kopienica

System oddymiania – skuteczne oddymianie

20
wrz
System oddymiania – skuteczne oddymianie

Informacje ogólne dotyczące systemów oddymiania

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe ma dwa podstawowe cele: zapobieganie pożarom i ochronę przeciwpożarową w warunkach pożarowych. Ochrona przeciwpożarowa w przypadku pożaru ma z kolei dwa rodzaje działań: aktywne i pasywne. Czynność oddymiania (oddymianie pomieszczeń, w których doszło do pożaru) może być aktywna, jeżeli odbywa się automatycznie (oddymianie mechaniczne) i pasywna, jeżeli jest to oddymianie naturalne.

Systemy odprowadzania dymu, osłony, zwiększania ciśnienia, wentylacji i doprowadzania świeżego powietrza są częścią kompleksu działań ogólnie nazywanych systemem oddymiania. Aktywne oddymianie wymaga istnienia systemu czujników zdolnego do wykrycia wystąpienia pożaru oraz elektronicznego systemu uruchamiającego mechanizmy oddymiania. W większości przypadków dym jest odprowadzany przez klapy dymowe lub okna dymowe, które otwierają się automatycznie, aby umożliwić mu opuszczenie pomieszczenia.

Oddymianie odgrywa bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie pożarowym. Statystyki pokazują, że w ponad 90% przypadków śmierć jest spowodowana zatruciem gazem, a nie oparzeniami.

Dobieranie klap dymowych
Klapy dymowe w systemach oddymiania

Poniżej opisano dwa systemy oddymiania oparte na zasadzie oddymiania pomieszczeń. Pierwsze oddymianie przez samoczynne otwieranie okien jest odpowiednie w przypadku braku możliwości zamontowania klap dymowych lub gdy pomieszczenia mają przeszklone powierzchnie. Drugi, ewakuacja przez klapy dymowe to idealny system dla przestrzeni, w których znajdują się świetliki dachowe przemysłowe: przestrzenie przemysłowe, duże powierzchnie handlowe itp.

Automatyczne systemy oddymiania

Automatyka okienna ma zastąpić klasyczne systemy zamykania/otwierania okien. Za pomocą systemu mechanicznego mogą być otwierane automatycznie, poprzez naciśnięcie przycisku, poleceniem z telefonu komórkowego lub w przypadku pożaru poleceniem wysłanym przez czujniki dymu/pożaru.

Automatyka okienna to nie tylko komfort. Jeśli znajdują się w trudno dostępnych przestrzeniach (wysokie wysokości, kopuły), jedynym sposobem na ich otwarcie jest zainstalowanie mechanicznych systemów oddymiania. Ponadto zdarzają się przypadki, w których wybiera się wentylację naturalną, wykonywaną przez otwarcie okien, w tym przypadku konieczne jest otwarcie co najmniej 25% okien. Zautomatyzowany system zrobi to w mgnieniu oka za naciśnięciem przycisku. Siłownie wybudowane w ostatnich latach w Polsce mają przeszkloną powierzchnię złożoną z okien umieszczonych na wysokości 10 metrów. W celu wentylacji otwiera się około jednej czwartej okien, obsługując systemy ręczne (za pomocą korby). Proces wentylacji staje się uciążliwy, dodatkowo mechanizmy linkowe + korby wytrzymują stosunkowo niewielką ilość siłowników. Rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie automatycznego systemu otwierania okien. Dodatkowo taki system zapewnia odprowadzenie dymu w przypadku pożaru. Ogromną korzyścią, jaką przynoszą te silniki, jest faktycznie aktywny udział w ochronie przeciwpożarowej. Jeśli zdecydujesz się na silniki 24 V, podłączone do centrum sterowania i systemu czujników, można zbudować bezpieczny i wydajny system oddymiania.

certyfikacja klap dymowych
system oddymiania Gulajski

System odprowadzania dymu i ciepła

Klapy dymowe to złożone systemy, które mogą zapewnić codzienną wentylację pomieszczeń i odprowadzenie dymu w przypadku pożaru. System taki składa się z szeregu elementów: podwójna rama wykonana z profili aluminiowych, butla pneumatyczna, centralka sterowania otwieraniem (blok zaworowy), termotopliwa ampułka kalibrowana na 68°, 90°, 120° C, butla ze sprężonym gazem (CO2), aktywator pirotechniczny, kopuła z termoformowanego poliwęglanu komórkowego, zewnętrzny mechanizm otwierania do konserwacji, wstępnie pomalowana i izolowana termicznie podstawa z blachy. Zakres wymiarów do wykonania klap dymowych sięga od 800mm X 800mm do 2000mm X 2500mm.

Firma Gulajski specjalizuje się w automatyzacji dróg ewakuacyjnych. Firma Gulajski jest liderem na rynku automatyzacji dróg ewakuacyjnych, dostarczając sprzęt i wiedzę ekspercką dla ponad 2000 projektów. Produkty w asortymencie Firmy Gulajski to: kalpy dymowe, systemy oddymiania, okna dymowe, okna oddymiające, systemy oddymiania klatek schodowych.

One thought on “System oddymiania – skuteczne oddymianie

Comments are closed.

Szybki Kontakt