Kreatywność i odrobina praktyczności. To w zasadzie wszystko, czego potrzebujesz, aby przekształcić strych swojego domu z przyziemnego miejsca do przechowywania w jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w domu. Niezależnie od celu, w jakim urządzasz poddasze, ma ono szczególny urok i daje poczucie prywatności.

Wybór odpowiedniego projektu do takiego pomieszczenia może być nie lada wyzwaniem, ale biorąc pod uwagę rekomendacje ekspertów i korzystając z usług firm specjalizujących się w aranżacji wnętrz, możesz dokonywać inspirowanych wyborów, w zależności od potrzeb Twoich i Twoich bliskich.

Aranżacja poddasza wg wymiarów

Jeśli chodzi o aranżację poddasza, jednym z podstawowych kryteriów wyboru odpowiedniego projektu jest wielkość dostępnej przestrzeni. To, aby wiedzieć, jakie wymiary powinny mieć meble i jakie użyteczności możesz nadać pomieszczeniu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na udekorowanie małego i wąskiego strychu.

Jak urządzić mały strych?

Przez większość przypadków strych domu jest dość obszerny, ponieważ rozciąga się na całą długość i szerokość domu. Jednak nie zawsze tak się jest. W takiej sytuacji przede wszystkim zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było wystarczająco dużo światła, jednym z wypróbowanych sposób na uzyskanie światła na poddaszu jest świetlik dachowy zwany kopułą poliwęglanową. Dobrym rozwiązaniem mogą być kopuły poliwęglanowe zintegrowane z dachem, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej słońca.

Wysokiej jakości świetliki dachowe poliwęglanowe o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Wtedy zaleca się, aby meble były jak najprostsze, jak np. dwa fotele z nogami, drewniany stół i kilka szafek wiszących montowanych na ścianach. Dla podkreślenia efektu świetlnego dobrze jest udekorować pomieszczenie jasnymi kolorami, takimi jak beż, biel, blady róż, a dla kontrastu meble mogą być jasnoszare. Mały strych można z powodzeniem przekształcić np. w miejsce do czytania.

Jak urządzić przestronny strych?

Duża przestrzeń, zwłaszcza jeśli jest to strych z wyjściem na taras lub balkon , daje możliwość kreatywności i aranżacji pomieszczenia według własnych potrzeb. Ważną zasadą jest jednak, aby w miarę możliwości nie zapychać pokoju niepotrzebnie, odpowiednio dobrać dywany. Jasne czyste dywany będą optycznie powiększenie pomieszczenia.

Dlatego nie zaleca się używania masywnych mebli, a jeśli nadal chcesz wykorzystać pokój jako miejsce do przechowywania drogich przedmiotów, możesz wybrać specjalne akcesoria do organizacji i przechowywania. Taki strych można przekształcić w pokój gościnny lub pomieszczenie, w którym można organizować przyjęcia z przyjaciółmi.

Aranżacja poddasza według typu budynku

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, gdy chcesz nadać poddaszu domu inną użyteczność niż zwykłe miejsce do przechowywania, jest rodzaj budynku, w którym mieszkasz. Z tego punktu widzenia prywatny dom stanowi przewagę nad zwykłym apartamentowcem, ale nawet w tym przypadku istnieją pewne ciekawe rozwiązania.

Jak urządzić strych w domu?

Jeśli masz szczęście mieszkać w domu, strych może być traktowany jako dodatkowe piętro, z którego możesz korzystać, jeśli chcesz. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz podzielić pomieszczenie, aby jednocześnie odgrywało różne role. Innymi słowy, po jednej stronie może znajdować się biblioteka, a po drugiej salon z zestawem kina domowego. I odwrotnie, jeśli jest to mały strych, będziesz musiał ograniczyć się do praktycznych przedmiotów i niedużych mebli.

Aranżacja poddasza według roli pomieszczenia

Na poddaszu swojego domu możesz stworzyć pokój, który może pełnić różne role, w zależności od tego, czego chcesz. W ten sposób na poddaszu masz możliwość stworzenia miejsca do odpoczynku, placu zabaw dla dzieci, dodatkowej łazienki, salonu lub pokoju do pracy dla swoich projektów osobistych lub związanych z pracą.

Jak zamienić strych w biuro

Gdy chcesz mieć własną przestrzeń do pracy bez przeszkadzania innym, warto rozważyć przekształcenie strychu w biuro. W takim przypadku specjaliści zalecają, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie dużych okien lub ekonomicznych świetlików dachowych. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zdecydować się na oprawy LED lub świetliki tunelowe, które uzupełnią brak światła.

Jednocześnie postaraj się stworzyć minimalistyczny projekt, który wymaga niewielkiej ilości mebli, aby dać wrażenie przewiewnej przestrzeni. Bardzo ważnym aspektem jest dobór kolorów, które powinny jak najlepiej odbijać światło naturalne. Pamiętaj, że białe lub beżowe ściany i drewniane meble z ergonomicznymi krzesłami mogą być elementami udanej dekoracji. Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania, rozważ opcję projektowania pionowego z półkami naściennymi.

Jak zamienić strych w sypialnię?

Sypialnia to pomieszczenie, które oferuje przestrzeń, w której odpoczywasz, czujesz się komfortowo i ładujesz się pozytywną energią potrzebną do zmierzenia się z całodziennymi aktywnościami, a poddasze to jedno z idealnych miejsc, gdzie możesz urządzić taki pokój. Eksperci od projektowania wnętrz mają dla Ciebie kilka wskazówek, jak dokonywać inspirujących wyborów. W przypadku poddasza jako sypialni warto pomyśleć o montażu klimatyzacji.

Najpierw umieść łóżko w miejscu, w którym znajdują się okna dachowe kopułkowe, które dobrze jest wbudować w dach np. świetliki dachowe firmy Gulajski. Następnie przy najwyższej ścianie ustaw szafę na ubrania, a obok łóżka lampę podłogową i kilka szaf wnękowych.

Umeblowanie strychu jako salonu

Jeśli chcesz mieć salon o przytulnym wystroju, który jest wyjątkowym pomieszczeniem do przyjmowania gości lub po prostu do dobrego samopoczucia w gronie najbliższych, nie zapominaj, że strych Twojego domu może stać się wymarzonym salonem. Do takiego pomieszczenia rekomendacją specjalistów jest wybór mebli wykonanych z lekkich materiałów i o prostej konstrukcji. Niskie stoliki kawowe nadają się do pomieszczenia, które nie jest bardzo wysokie.

Aby stworzyć wrażenie przestrzeni, wybierz odcienie szarości, kremu i bieli. Jednocześnie, jeśli nie masz dużych okien lub świetlików dachowych, postaw na lampy, reflektory i żyrandole, aby zrekompensować brak naturalnego światła. Wybierając dekorację pokoju pomyśl, że musi on być również funkcjonalny, a nie tylko estetyczny. Dlatego ustaw sofę i fotele w miejscach, w których sufit nie jest zbyt wysoki, abyś nie musiał się schylać podczas chodzenia po salonie.

Zaprojektowanie strychu jako placu zabaw dla dzieci

W przeciwieństwie do sypialni dorosłych, które są specjalnie przeznaczone do wypoczynku, spokojnego snu (?! ) i garderoby, pokój dziecięcy pełni różne funkcje, m.in. pobudzający wyobraźnię i zdolność uczenia się, będąc jednocześnie miejscem do zabawy. Innym ważnym aspektem dla prawidłowego rozwoju maluchów jest to, że dorośli powinni wziąć pod uwagę potrzebę schronienia się w miejscu tylko dla nich. Dlatego strych domu idealnie nadaje się do przekształcenia we własny wszechświat.

Aby zaaranżować poddasze domu w tym celu, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, niezbędne jest zastosowanie różnych akcesoriów i pojemników do przechowywania zabawek, zabudowy meblowej, krzeseł i składanych stolików. Dzieci powinny również w jak największym stopniu korzystać ze światła słonecznego dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego duże okna osadzone w dachu są skuteczną i niezbędną opcją.

Umeblowanie strychu jako łazienki

Dodatkowa łazienka nigdy nie jest zbyteczna, zwłaszcza jeśli masz dużą rodzinę, więc nie zapominaj o przestrzeni, jaką oferuje ci strych domu, a którą można urządzić tylko w tym celu. Przed zamianą strychu na łazienkę należy jednak z pomocą specjalisty upewnić się, że miejsce to spełnia warunki bezpieczeństwa, od możliwości wspinania się tam na ciężkie obiekty sanitarne, po potrzebne instalacje i akcesoria. Musisz skonsultować się z hydraulikiem i architektem i sprawdzić, jakie rozwiązania techniczne są dla Ciebie dostępne, czy trzeba wprowadzić zmiany, czy nie, aby projekt łazienki został wykonany poprawnie.

Następnie umieść obiekty biorąc pod uwagę ich funkcjonalność. Np. możesz umieścić wannę tam, gdzie sufit jest skośny, a w miejscu, gdzie jest wysoki, powinna znajdować się umywalka lub kabina prysznicowa. Dla lepszego ogrzewania można również zdecydować się na montaż dodatkowego grzejnika. Zaleca się również, aby duże okna zintegrowane z dachem dawały jak najwięcej naturalnego światła. Aby stworzyć relaksującą atmosferę, wybierz neutralne kolory lub kontrast między bielą a brązem, a dla dodatkowej świeżości dodaj kilka doniczek.

Aranżacja poddasza – zasady ogólne

Gdy chcesz zaaranżować poddasze swojego domu i dokonać inspiracji w tym zakresie, pierwszą zasadą jest zawsze konsultowanie się ze specjalistami w tej dziedzinie. Następnie należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, od właściwego projektu po problemy, które możesz napotkać i jakie masz dla nich rozwiązania.

Jak wybrać odpowiedni styl na poddasze?

Podobnie jak w przypadku projektowania łazienki lub każdego innego pomieszczenia w domu, wybrany styl ma podwójną rolę: funkcjonalną i estetyczną. W zależności od celu, w jakim wykonujesz aranżacje oraz Twojej osobowości, możesz zdecydować się na kilka rodzajów projektów. Ogólną zasadą jest, aby strych nie kłócił się ze stylem, w jakim urządziłeś swój dom jako całość. Specjaliści polecają jeden z następujących stylów:

 • rustykalny – jeśli chcesz mieć ciepłą i przyjazną dekorację, nawiązującą do wakacji na wsi, u dziadków, to możesz wybrać styl rustykalny, z drewnianymi półkami i bielonymi ścianami naśladującymi cegłę;
 • eklektyczny – jeśli jedną z Twoich cech jest nonkonformizm i dobrze czujesz się w przestrzeni urządzonej w sposób wyłamujący się ze schematów, to możesz wybrać styl eklektyczny; jest to rodzaj projektu, który faktycznie łączy kilka stylów, począwszy od kolorów, kształtu mebli czy systemów oświetleniowych;
 • minimalistyczny – zwłaszcza gdy nie masz dużo miejsca, możesz postawić na styl minimalistyczny, charakteryzujący się tym, że prawie wszystkie elementy są schowane, meble są zabudowane i bardzo proste; jednocześnie dominującymi materiałami do dekoracji pokoju są stal nierdzewna i plastik;
 • vintage – jeśli chcesz odtworzyć klimat lat 70. lub 80., postaw na meble i dekoracje przypominające tamte czasy, od kolorów, symboli, a nawet świateł;
 • industrialny – bardzo ciemny metal i drewno to cechy stylu industrialnego; te elementy zdominują dekoracje i meble;
 • skandynawski – styl skandynawski to opcja do białego pokoju, bardzo jasnego, co daje poczucie perfekcji i spokoju.

Zalety aranżacji strychu

Organizacja i przebudowa poddasza może przynieść Ci wiele korzyści, od tego, że nie marnujesz przestrzeni w budynku, w którym mieszkasz, po atmosferę, którą możesz stworzyć według swoich potrzeb. Poniżej najważniejsze z nich:

 • w pełni wykorzystaj naturalne światło – poddasze to przestrzeń pozwalająca na zamontowanie bardzo dużych okien, bezpośrednio na dachu domu; dzięki temu do pomieszczenia wpadnie dużo naturalnego światła, z którego będziesz mógł w pełni korzystać, zwłaszcza jeśli chcesz zamienić strych domu na np. biuro;
 • dom jest lepiej ocieplony – jednymi z głównych problemów, zwłaszcza podczas przebywania w domu, jest wilgoć i zimne powietrze, które może przenikać przez dach lub ściany domu, jeśli nie ma odpowiedniego systemu ocieplenia; z tego punktu widzenia poddasze jest rozwiązaniem, ponieważ pełni rolę dodatkowej izolacji w porównaniu do domów, które nie są wyposażone w takie pomieszczenie; ciepło jest lepiej zachowane i utrzymuje się stały poziom w całym domu, nie tylko na poddaszu. Dobrym rozwiązaniem jest ocieplanie pianką PUR;
 • jest to przestrzeń zapewniająca prywatność – ze względu na swoje położenie, na najwyższym piętrze domu, poddasze jest przestrzenią, która zapewnia największą prywatność w porównaniu z jakimkolwiek innym pokojem w domu; jest to również powód, dla którego wiele osób wyobraża sobie strych jako sekretny pokój, schronienie, w którym mogą znaleźć potrzebną im pozytywną energię;
 • wyjątkowa atmosfera – poza wybranym przez Ciebie projektem, kolorystyka, oświetlenie i meble, wąskie ściany i skośny sufit nadają poddaszu komfortowy i wyjątkowy wygląd od samego początku w porównaniu z innymi pomieszczeniami;
 • tworzysz więcej przestrzeni w domu – strych można przekształcić na wiele sposobów, w zależności od potrzeb: sypialnia, gabinet, plac zabaw dla dzieci, biblioteka, warsztat; w ten sposób daje możliwość stworzenia większej przestrzeni w domu, nadając użyteczności strychu, który nie jest już zwykłym schowkiem.

Urządzanie strychu – główne problemy i sposoby ich rozwiązywania

Oprócz wielu korzyści, jakie daje, zaaranżowanie poddasza wiąże się jednak z pewnymi problemami. Oto najczęstsze z nich:

 • infiltracje – jednym z ważniejszych aspektów, który warto wziąć pod uwagę, jest wybór systemu ocieplenia dachu ; z tego punktu widzenia warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, aby prace były dobrze wykonane, a użyte materiały jak najlepszej jakości (np. pianka PUR, hydroizolacje na bazie bitumu i tworzyw sztucznych);
 • system wentylacyjny – jeśli nie ma bardzo dobrego systemu wentylacyjnego, możliwe jest, że poziom wilgotności wzrośnie powyżej normy (40-60%) i ciepło na strychu zostanie utracone w zimnych porach roku; z drugiej strony latem będziesz miał wrażenie, że dusi się na strychu domu; dlatego nie wahaj się wzywać autoryzowane firmy do sprawdzenia systemu i dokonania niezbędnych zmian, jeśli są one wymagane; system wentylacji w zasadzie zapewnia stałą cyrkulację przepływu powietrza;
 • uszczelnienie okien – dla specjalnej konstrukcji, ale także lepszego doświetlenia poddasza zaleca się wkomponowanie okien w dach lub zastosowanie świetlików dachowych Firmy Gulajski; ważne jest, aby były szczelnie zamknięte, aby nie mieć problemów z wilgocią lub przenikaniem zimnego/ciepłego powietrza z zewnątrz.

Urządzanie poddasza jest procesem nieco bardziej skomplikowanym niż urządzanie innych pomieszczeń w domu, ponieważ w większości przypadków konieczne będą pewne zmiany, aby stał się on funkcjonalny w nowej roli, jaką będzie spełniał. Dlatego niezależnie od tego, czy strych domu chcemy zamienić w sypialnię, salon, gabinet, plac zabaw czy łazienkę, dobrze jest skorzystać z usług autoryzowanych firm, wyspecjalizowanych w danej dziedzinie, dzięki którym są przeprowadzane prawidłowo i w bezpiecznych warunkach.

Wysokiej jakości świetliki dachowe poliwęglanowe o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

5/5 - (2 votes)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski