Świetlik dachowy ma doprowadzać światło słoneczne do miejsc, w których jest go za mało. Żeby mógł dobrze spełniać swoją rolę, musi zostać zamontowany z uwzględnieniem istotnych czynników. Nie wystarczy instalacja na dowolnym fragmencie dachu – tu liczy się precyzja, w przeciwnym razie przeszklenie nie będzie działać, jak należy.

Wysokiej jakości świetliki dachowe poliwęglanowe o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Umiejscowienie świetlika dachowego ma kluczowe znaczenie dla jego maksymalnej efektywności. Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą wybrać najlepsze miejsce na ten element systemu dachowego:

Orientacja geograficzna: Najlepsze miejsce na umieszczenie to południe lub południowy wschód, gdyż wtedy uzyskuje się najwięcej światła słonecznego. Jednakże, jeśli świetlik ma być używany w celu zapewnienia oświetlenia sztucznego w nocy, orientacja ta nie będzie miała większego znaczenia.

Obróbka dachowa: Powinien być umieszczony w sposób umożliwiający uszczelnienie go w dachu. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj świetlika i dostosować go do rodzaju pokrycia dachu.

Odległość od źródła światła: Im bliżej źródła światła (np. słońca), tym większe natężenie światła dociera do wnętrza pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby był umieszczony możliwie jak najbliżej źródła światła.

Wielkość pomieszczenia: Wielkość pomieszczenia, które ma być oświetlone za pomocą świetlika dachowego, również ma znaczenie. Im większe pomieszczenie, tym większy powinien być przeszklony otwór w dachu, aby zapewnić odpowiednią ilość światła.

Kierunek otwarcia okna: Jeśli ma służyć również do wentylacji pomieszczenia, ważne jest, aby był umieszczony w pobliżu okna lub drzwi, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.

Umiejscowienie świetlika dachowego powinno być odpowiednio dobrane z uwzględnieniem orientacji geograficznej, obróbki dachowej, odległości od źródła światła, wielkości pomieszczenia oraz kierunku otwarcia okna.

Odpowiednio zaplanowana praca kluczem do sukcesu

Nowoczesne przeszklenia dachowe są projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego, który wpada przez nie do wnętrza budynku. Dzięki temu można osiągnąć oświetlenie pomieszczeń w sposób ekologiczny, oszczędzając przy tym na kosztach energii elektrycznej.

Współczynnik światłowodowy (ang. Light Transmission) jest jednym z ważniejszych parametrów określających efektywność świetlika dachowego. Określa on ile procent światła padającego na powierzchnię świetlika zostaje przepuszczonych do wnętrza pomieszczenia. Dobrej jakości produkty mogą osiągać bardzo wysokie wartości tego współczynnika, sięgające nawet 90%.

Dzięki zaawansowanej technologii zastosowanej w nowoczesnych świetlikach dachowych, możliwe jest wpuszczenie do wnętrza budynku nawet kilkanaście razy więcej światła, niż jest w stanie zapewnić standardowa żarówka o mocy 60 W. Oznacza to, że nawet w przypadku ciemnych i pochmurnych dni, światło wpadające przez przeszklone okno w dachu może zapewnić oświetlenie pomieszczenia.

Nowoczesne elementy oświetleniowe są projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego, jednocześnie zapewniając wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej, a także chroniąc przed przeciągami i opadami atmosferycznymi.

Rekomenduje się, aby umiejscawiać je tam, gdzie słońce świeci długo i intensywnie: na najwyższej kondygnacji budynku. Szczególne korzyści energetyczne można osiągnąć, montując konstrukcję na południowej albo południowo-zachodniej stronie dachu. Ważne, aby miejsce to było dobrze wyeksponowane: nie powinny zasłaniać go drzewa ani pobliskie budynki. Jeżeli izolacja wykazuje znamiona wilgoci, a stan poszycia wzbudza wątpliwości, z instalacją lepiej się wstrzymać – wcześniej przeprowadzając remont dachu.

Profesjonalne montowanie świetlików dachowych

Jako, że produkcją i montażem świetlików zajmujemy się już od ponad dwóch dekad, doskonale wiemy, jak wybrać idealny fragment dachu pod montaż. Wyznaczając miejsce instalacji analizujemy szereg czynników, takich jak między innymi kąt nachylenia dachu, rozkład pomieszczeń, odległość dzielącą sufit i połać dachu, a nawet kolor ścian w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o przeszklenia tunelowe, umiejscowienie dobieramy tak, by rura była możliwie najkrótsza. To pozwala nam uzyskać satysfakcjonujący efekt – przetransportować duże ilości światła naturalnego do wszystkich niedoświetlonych miejsc wewnątrz budynku – przy jednoczesnym uniknięciu zmian konstrukcyjnych.

Masz pytania dotyczące świetlików dachowych? Z chęcią na wszystkie odpowiemy, doradzając Ci korzystne rozwiązanie. W zakładce Kontakt znajdziesz formularz, za pośrednictwem którego możesz wysłać do nas wiadomość. W kwestiach związanych z systemami doświetleń wnętrz, pozostajemy do Twojej dyspozycji!

Wysokiej jakości świetliki dachowe poliwęglanowe o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Oceń tą stronę: post

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski