W dzisiejszych czasach stosuje się wiele nowoczesnych rozwiązań i materiałów w systemach oddymiania, które zwiększają ich efektywność i bezpieczeństwo.

Poniżej kilka przykładów rozwiązań stosowanych w systemach oddymiania Firmy Gulajski

Systemy automatycznego sterowania

Współczesne systemy oddymiania są wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, które zapewniają optymalne działanie systemu i minimalizują ryzyko wystąpienia awarii. Systemy automatycznego sterowania w systemach oddymiania są zazwyczaj skonfigurowane w celu wykrywania i sygnalizowania pożaru, a następnie automatycznego włączania i wyłączania systemu oddymiania. Systemy te mogą również być skonfigurowane do monitorowania poziomu zapylenia, dymu lub ciśnienia, aby zapewnić optymalne działanie systemu. Systemy automatycznego sterowania są również w stanie wykrywać i monitorować przepływy powietrza w systemie, aby zapobiec stagnacji, a także skonfigurować system do włączania i wyłączania automatycznego systemu, który będzie działać zgodnie z określonymi wytycznymi.

Elektrochromiczne szkła

Takie szkła zmieniają swoją przejrzystość w zależności od natężenia światła, co pozwala na kontrolowanie ilości światła wpadającego do budynku. Dzięki temu można zmniejszyć potrzebę stosowania sztucznego oświetlenia i ograniczyć koszty energii. To rozwiązanie często jest stosowane wspólnie ze świetlikami dachowymi. Elektrochromiczne szkła to rodzaj przezroczystych materiałów, które zmieniają swoje właściwości w zależności od zastosowanego napięcia. Szkło może być zmieniane z przezroczystego na zaciemnione, albo z zaciemnionego na przezroczyste. Zmiana właściwości elektrochromicznego szkła może odbywać się w ciągu kilku milisekund. Gdy napięcie jest odłączone, szkło powraca do swojego pierwotnego stanu. Elektrochromiczne szkła są szeroko stosowane w budynkach, samochodach, elektronice i w wielu innych aplikacjach, w których wymagana jest regulacja przepuszczalności światła lub właściwości energetycznych. Są one stosowane w celu zapewnienia lepszego komfortu cieplnego, jako że są w stanie zablokować promieniowanie słoneczne. Dodatkowo, elektrochromiczne szkła zapewniają zwiększoną prywatność, jako że można je zaciemnić, aby osoby z zewnątrz nie mogły oglądać wnętrza pomieszczenia.

Materiały ognioodporne

W nowoczesnych systemach oddymiania stosuje się materiały ognioodporne, które zapewniają dłuższą ochronę przed pożarem. Przykładami takich materiałów są beton ognioodporny, płyty gipsowo-kartonowe ognioodporne, farby ognioodporne, spieki kwarcowe czy izolacje termiczne. Spieki kwarcowe są bardzo popularne w produkcji klap dymowych, ponieważ są one odporne na wysoką temperaturę i wodę, a także na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu mogą one służyć przez wiele lat. Klapy dymowe wykonane z spieków kwarcowych są również wyjątkowo odporne na ogień i temperaturę, dzięki czemu są one idealnym materiałem do produkcji elementów ochronnych przed pożarem.

technologie wykorzystywane w systemach oddymiania
technologie wykorzystywane w systemach oddymiania

Nasza firma oferuje wysokiej jakości rozwiązania ppoż.. Zachęcamy do kontaktu: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05 lub zapoznania się ze szczegółami naszych klap dymowych : https://www.gulajski.pl/klapy-dymowe/

Wentylatory bez szczotkowe:

Wentylatory bezszczotkowe są bardziej wydajne i trwałe niż tradycyjne wentylatory z silnikiem szczotkowym. Ponadto zużywają mniej energii i generują mniej hałasu, co przekłada się na wyższy komfort użytkowania. Wentylatory bezszczotkowe są silnikami prądu stałego, które wykorzystują magnesy trwałe i szczotkowane elementy elektryczne do sterowania prędkością obrotową. Magnesy trwałe znajdujące się w wirniku, w połączeniu z wytwarzanymi przez szczotki elektryczne polami magnetycznymi, sprawiają, że wirnik wirnik obraca się wokół jego osi. Zmiana pola magnetycznego następuje przez zmianę wartości napięcia układu szczotkowego, która wytwarza pole magnetyczne, które napędza wirnik. Dzięki temu wirnik może się obracać w jedną lub drugą stronę, w zależności od kierunku zmiany napięcia.

Inteligentne czujniki dymu

Nowoczesne systemy oddymiania wyposażone są w inteligentne czujniki dymu, które potrafią rozpoznawać różne rodzaje dymu i automatycznie uruchamiać system oddymiania w razie potrzeby. Inteligentne czujniki dymu to rodzaj czujnika pożarowego, który łączy technologię czujników optycznych (fotoelektrycznych) z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Dzięki temu czujniki są w stanie wykrywać i sygnalizować zarówno dym i spaliny, jak i temperaturę. Pozwala to na szybką reakcję na pożar, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko obrażeń i szkód materialnych. Inteligentne czujniki dymu różnią się od konwencjonalnych czujników dymu tym, że posiadają więcej funkcji, takich jak identyfikacja konkretnego źródła dymu, sygnalizacja pożaru za pomocą telefonu komórkowego itp.

Systemy filtracji powietrza

W niektórych przypadkach systemy oddymiania wykorzystują specjalne filtry, które usuwają z powietrza toksyczne substancje wydzielane podczas pożaru. Dzięki temu zapewniona jest wyższa jakość powietrza wewnątrz budynku i ograniczone są potencjalne szkody dla zdrowia ludzi. Systemy filtracji powietrza w systemach oddymiania są stosowane w celu usuwania zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i zapachowych z powietrza. Filtry antyodorowe są stosowane w celu usuwania zapachów, które mogą być wytwarzane przez zanieczyszczenia gazowe lub pyłowe. Filtry antyodorowe są stosowane w systemach wentylacji, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i zanieczyszczeniom powietrza. Filtry antyodorowe są szczególnie przydatne w przypadku gazów, które są trudne do usunięcia z powietrza bez filtrów antyodorowych.

Skontaktuj się w celu omówienia systemu oddymiania, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb:

Nasza firma oferuje wysokiej jakości rozwiązania ppoż.. Zachęcamy do kontaktu: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05 lub zapoznania się ze szczegółami naszych klap dymowych : https://www.gulajski.pl/klapy-dymowe/

Zobacz naszą ofertę dotyczącą systemów oddymiania klatek schodowych: https://www.gulajski.pl/systemy-oddymiania-klatek-schodowych/ Zachęcamy także do kontaktu z naszymi inżynierami systemów przeciwpożarowych: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05 . Pomożemy, doradzimy i zamontujemy. Dla architektów mamy gotowe projekty systemów ppoż.

Rodzaje podstaw

Rozwiązanie te różnią się kształtem, wielkością, sposobem montażu oraz sterowania otwarciem. Mogą być montowane jako pojedyncze urządzenia lub stanowić elementy systemu naświetli. Klapy zamykane są pojedynczym bądź podwójnym skrzydłem uchylnym, a coraz częściej spotyka się też urządzenia żaluzjowe.

Podstawy są kluczowym elementem konstrukcji i mogą przyjmować różne formy.

Podstawy mogą być proste lub skośne, a ich wybór zależy od specyfiki dachu i wymagań technicznych. Każda podstawa jest wyposażona w kołnierz montażowy, który służy do mocowania do konstrukcji dachu. Pomiędzy podstawą a zewnętrznym opierzeniem, umożliwiającym obrobienie klapy papą lub membraną PCV, znajduje się warstwa izolacyjna.

Podstawy klapy mogą być montowane bezpośrednio do konstrukcji dachu albo na przygotowanych cokołach betonowych, stalowych lub drewnianych. W każdym przypadku podstawa klapy musi być stabilnie przymocowana do konstrukcji dachu. Przekrój podstawy klapy dymowej jest zależny od jej konstrukcji.

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski