Firma Gulajski to kompleksowy dostawca usług związanych z obróbką metali. Firma specjalizuje się w cięciu laserowym blach, gięciu różnorodnych materiałów, grawerowaniu oraz projektowaniu CAD. Wyróżniają ją wysokiej jakości sprzęt oraz doświadczony zespół inżynierów, którzy podchodzą do każdego zlecenia z zaangażowaniem i ciekawością.

Jeśli poszukujesz firmy świadczącej usługi cięcia laserem serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym inżynierem Łukaszem, telefon: 798 852 246 , więcej informacji o naszej usłudze cięcia laserowego znajdziesz na stronie: https://www.gulajski.pl/ciecie-laserowe/

Cięcie metalu w zakładach produkcyjnych Gulajski

Firma Gulajski obsługuje zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych, realizując zarówno zlecenia prototypowe, jak i seryjne. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, który gwarantuje wysoką jakość wykonanych usług.

Kluczowymi atutami w obróbce skrawaniem są:

  • Zespół wykwalifikowanych inżynierów: Konstruktorzy firmy są życzliwi, pomocni i zaangażowani na każdym etapie współpracy. Nie tylko projektują, wyceniają i zlecają wykonanie, ale przede wszystkim doradzają i dzielą się wiedzą.
  • Doświadczenie: Firma posiada ponad 25-letnie doświadczenie w projektowaniu i obróbce metali. Jako producent finalnych produktów, Firma Gulajski jest świadoma trudności, z jakimi mogą się spotkać klienci w swojej produkcji, dlatego służy pomocą i wiedzą, aby zminimalizować ewentualne zagrożenia już na etapie projektu.
  • Kompleksowa obsługa: Priorytetem firmy jest zadowolony klient, dlatego do każdego podchodzi indywidualnie. Inżynierowie firmy dostępni są na każdym etapie współpracy, doradzają optymalne rozwiązania i udzielają wskazówek dotyczących zastosowania właściwych materiałów w konkretnym projekcie.
  • Terminowość: Firma realizuje powierzone projekty z jak największą precyzją i zgodnie z ustalonym terminem.
  • Produkcja prototypowa i seryjna: Firma nie narzuca minimum produkcyjnego, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć zarówno niewielkie, jak i prototypowe zlecenia.
  • Sprzęt wysokiej jakości: Firma korzysta z urządzeń sprawdzonych i wiodących na świecie producentów, co gwarantuje powtarzalność i jakość wykonanych detali.
  • Usługa Projektowania: Firma jest w stanie zaprojektować pomysł przyniesiony na kartce i przygotować go zgodnie z wytycznymi klienta.

Jesteśmy niekwestionowanymi specjalistami w dziedzinie obróbki metali. Nasze narzędzie pracy to wycinarka laserowa o mocy 4000 W, która umożliwia precyzyjne cięcie laserowe blach. Grubość cięcia jest dostosowywana do rodzaju blachy.

Nasza wycinarka działa na zasadzie „latającej optyki”, co oznacza, że automatycznie dostosowuje skupienie wiązki lasera do wybranej technologii i parametrów cięcia, gazu tnącego oraz materiału. Dzięki temu, zachowuje niezmienną dokładność procesu na całej powierzchni arkusza.

Nowoczesne usługi dla klientów biznesowych i indywidualnych

Firma Gulajski, znana z dostarczania wysokiej jakości usług w zakresie cięcia laserowego, zaprasza do skorzystania z jej oferty. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, firma jest w stanie zaoferować nie tylko precyzyjne cięcie, ale również szeroką gamę kształtów i wzorów, które mogą być wycięte z różnych materiałów.

Gulajski gwarantuje jakość, precyzję i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dzięki nowoczesnej technologii cięcia laserowego, firma jest w stanie dostosować się do wymagań każdego projektu, eliminując niedoskonałości i niedopasowanie ciętego materiału.

Maszyna do cięcia laserowego firmy Gulajski pozwala na wykonanie dokładnych i czystych cięć, które są zgodne z wymaganiami projektu klienta. Dodatkowo, cięcie laserowe jest szybsze i bardziej efektywne niż tradycyjne metody cięcia, co pozwala firmie oferować konkurencyjne ceny za swoje usługi.

Nasza obróbka skrawaniem skierowana jest głównie dla klientów z województwa Śląskiego oraz Opolskiego, ale zaprasza do współpracy klientów z całego kraju.

W produkcji firmy wykorzystuje się cięcie laserem do wycinania detali z metalu, które stanowią kluczowe elementy produktów. Przykładowymi produktami, dla których wykorzystuje się cięcie laserowe, są klapy dymowe oraz elementy konstrukcyjne wyłazów dachowych.

Firma Gulajski zaprasza do kontaktu zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Jeśli jesteś zainteresowany usługami cięcia laserowego, skontaktuj się z firmą pod adresem e-mail: laser@gulajski.pl. Zaufaj doświadczeniu i wysokiej jakości usługom cięcia laserowego firmy Gulajski, a na pewno będziesz zadowolony z efektów.

Parametry cięcia laserem

To technologia, która wykorzystuje skoncentrowany strumień światła do precyzyjnego cięcia różnych materiałów. Parametry zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj lasera, materiał, grubość materiału, prędkość cięcia, moc lasera i inne. Poniżej parametry cięcia jakie stasujemy w naszych zakładach usługowych:

ParametrOpisWartości parametrów cięcia laserem
Rodzaj laseraTyp użytego lasera (np. CO2, Nd:YAG, Fiber)CO2, Fiber
Moc laseraMoc wyjściowa lasera500 W, 1 kW, 2 kW, 4 kW, itd.
Grubość materiałuMaksymalna grubość ciętego materiału0.5 mm, 1 mm, 5 mm, 10 mm, 20 mm, itd.
Rodzaj materiałuMateriał poddawany cięciuStal, aluminium, miedź, plastik, drewno, itd.
Prędkość cięciaSzybkość przesuwania wiązki lasera10 mm/s, 50 mm/s, 100 mm/s, itd.
Jakość cięciaOcena jakości krawędzi cięciaGładka, lekko chropowata, itd.
Gaz wspomagającyGaz używany do wspomagania cięciaTlen, azot, powietrze, itd.
FokusowanieUstawienie ogniskowej laseraStała, regulowana, itd.
Częstotliwość impulsówDla laserów impulsowych500 Hz, 1 kHz, 5 kHz, itd.
Szerokość szczeliny cięciaSzerokość utworzonej szczeliny0.1 mm, 0.2 mm, 0.5 mm, itd.
Tabela: Parametry cięcia laserem
Parametry cięcia laserem
Parametry cięcia laserem

Dobór parametrów cięcia w zależności od ciętego metalu

Rodzaj MetaluMoc LaseraGrubość MateriałuPrędkość CięciaGaz WspomagającyJakość CięciaUwagi
Stal węglowa1 kWdo 10 mm0.8 m/minTlenGładka
2 kWdo 20 mm1.5 m/minTlenGładka
Stal nierdzewna1 kWdo 6 mm1.2 m/minAzotGładkaBrak utleniania krawędzi
2 kWdo 12 mm2 m/minAzotGładkaBrak utleniania krawędzi
Aluminium1 kWdo 3 mm1.5 m/minAzotGładkaWymaga precyzyjnego fokusowania
2 kWdo 6 mm2.5 m/minAzotGładkaWymaga precyzyjnego fokusowania
Miedź2 kWdo 3 mm0.5 m/minAzotGładkaWysoka odbijalność światła
4 kWdo 6 mm1 m/minAzotGładkaWysoka odbijalność światła
Mosiądz1 kWdo 2 mm1 m/minAzotGładka
2 kWdo 4 mm1.5 m/minAzotGładka
Dobór parametrów cięcia w zależności od ciętego metalu

Ta tabela jest uproszczeniem i służy jako ogólny przewodnik. W praktyce, parametry cięcia są dostosowywane w zależności od specyficznych wymagań, takich jak pożądana szybkość cięcia, jakość krawędzi, a także ograniczenia sprzętowe. Ponadto, różne rodzaje laserów (np. laser włóknowy, CO2) mogą mieć różne efektywności przy cięciu różnych materiałów.

Cięcie laserem coraz częściej stosowane jest w cięciu spieków kwarcowych

Technologia cięcia laserowego odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu jakości mebli wykonanych ze spieków kwarcowych, wpływając na ich estetykę i funkcjonalność. Precyzyjność, jaką oferuje ta technika, umożliwia tworzenie mebli o skomplikowanych kształtach i wzorach, które byłyby nieosiągalne przy użyciu tradycyjnych metod cięcia. Dzięki temu, blaty kuchenne spieków kwarcowych mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki, które dodaje elegancji i wyrafinowania do każdego wnętrza.

Cięcie wodą to alternatywna technika, która również pozwala na bardzo precyzyjne cięcie, ale bez generowania dużych ilości ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku spieków kwarcowych, które są wrażliwe na wysoką temperaturę i mogą ulec uszkodzeniu pod jej wpływem. Niemniej jednak, cięcie wodą ma swoje ograniczenia. Jest to proces czasochłonny i często wymaga większych nakładów finansowych, co może być przeszkodą dla niektórych producentów.

Z drugiej strony, cięcie laserowe jest techniką szybką i efektywną, która pozwala na cięcie spieków kwarcowych z dużą precyzją. Dodatkowo, minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału, co jest kluczowe dla zachowania jakości i estetyki mebli. Warto jednak zauważyć, że cięcie laserowe generuje więcej ciepła, co może być problematyczne dla niektórych typów spieków kwarcowych. Dlatego też, wybór odpowiedniej techniki cięcia powinien zawsze zależeć od specyfiki danego materiału.

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski