Dachy na których zamontowane są elementy budowlane takie jak świetliki z poliwęglanu , wyłazy dachowe, pasma świetlne, klapy dymowe budowane są ze względu na ich uznaną trwałość, bezpieczeństwo oraz wytrzymałość. Dzieje się tak, ponieważ mają one wysoką odporność na uderzenia i nie pękają oraz są bardzo użyteczne. Co więcej, mają bardzo długą żywotność, dzięki czemu są odporne na pogodę i środowisko przez całe dziesięciolecia!

Wysokiej jakości wyłazy dachowe zakupisz w Firmie Gulajski. Pełna oferta znajduje się na stronie: https://www.gulajski.pl/wylaz_dachowy/ Oferujemy doradztwo, produkcję, projekt oraz montaż. Kontakt telefoniczny: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Nasza firma oferuje wysokiej jakości rozwiązania ppoż.. Zachęcamy do kontaktu: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05 lub zapoznania się ze szczegółami naszych klap dymowych : https://www.gulajski.pl/klapy-dymowe/

Jednak jedną z wadą jest to, że poliwęglan z których są wykonane elementy płaskiego dachu gromadzi brud i jeśli nie jest regularnie czyszczony, może ulec przebarwieniu. Jednak nie jest to poważna wada. Ponieważ poliwęglany są łatwe w czyszczeniu, możesz je regularnie czyścić, nawet samemu bez zatrudniania specjalistycznej firmy sprzątającej! W tym wpisie przedstawimy Ci, jak najłatwiej i najskuteczniej wyczyścić dach z materiałami konstrukcyjnymi wykonanymi z poliwęglanu np. produkty dachowe Gulajski.

 • Liście, gałązki, piasek i inne zanieczyszczenia mogą gromadzić się na Twoim dachu przez cały rok. Aby to wyeliminować, musisz czyścić dachy co kilka miesięcy, generalnie starczy dwa trzy razy w roku;
 • Przede wszystkim usuń liście, gałązki i inne duże zanieczyszczenia, które można łatwo zebrać ręcznie, miotłą lub dmuchawą do liści. Należy jednak uważać, aby nie zarysować ani nie przebić dachu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie powłoki i spowodować nieszczelności, co pogorszy jakość dachu i skróci jego trwałość.
 • Po zebraniu wszystkich nieczystości będziesz musiał przystąpić do mycia dachu. To z pewnością spowoduje, że małe kawałki liści, patyków i brudnej wody dostaną się do rynien.
 • Jedną z bardzo ważnych rzeczy, o której musisz pamiętać, jest to, że nie powinieneś używać żadnych silnych detergentów ani chemikaliów na swoim dachu z materiałami z poliwęglanu. Te środki czyszczące mogą uszkodzić powłoki, które służą do przedłużenia żywotności dachu. Możesz natomiast użyć łagodnego mydła, które nie zawiera żadnych ściernych chemikaliów. Wymieszaj mydło lub płyn do mycia naczyń z letnią wodą, aby usunąć nawet najtrudniejszy brud.
 • Podobnie jak agresywne chemikalia, nawet szorstka gąbka może uszkodzić powłoki. Dlatego do czyszczenia dachu z poliwęglanu należy używać miękkiej, delikatnej gąbki. Kiedy używasz gąbki, pamiętaj, aby pocierać arkusz w tym samym kierunku co rowki, aby nie uszkodzić dachu. Pocieranie dachu w wielu kierunkach może również uszkodzić powłoki. Zasada jest podobna do czyszczenia płyt DVD.
 • Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że brudna woda może powodować plamy i przebarwienia. Dlatego podczas czyszczenia dachu należy na bieżąco wymieniać wodę i regularnie spłukiwać gąbkę. Ale musisz pamiętać, aby przy każdej zmianie wody stosować taką samą ilość mydła, płynu do naczyń i letniej wody.
 • Po umyciu elementów z poliwęglanu ponownie sprawdź rynny, aby zobaczyć, czy nie ma tam żadnych zanieczyszczeń lub brudnej wody zatykającej system rynnowy. Wyczyść wszystko ponownie.

Poliwęglan jest materiałem, który jest stosowany do produkcji różnych elementów dachowych, takich jak elementy oświetleniowe montowane w poszyciu dachowe czy wyjścia na dach. Aby utrzymać te elementy w czystości, można zastosować kilka prostych kroków:

 • Przygotowanie narzędzi i środków czyszczących – przed przystąpieniem do czyszczenia, należy przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak miękka gąbka lub ściereczka, miękka szczotka, woda i delikatny detergent, specjalnie przeznaczony do czyszczenia powierzchni z poliwęglanu.
 • Oczyść elementy z dużych zanieczyszczeń – przed nałożeniem detergentu należy oczyścić elementy z dużych zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie czy śmieci. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki lub wody pod ciśnieniem.
 • Zastosuj detergent – nałóż delikatny detergent na miękką gąbkę lub ściereczkę i delikatnie przetrzyj elementy z poliwęglanu. Należy unikać zbyt intensywnego tarcia lub zastosowania zbyt agresywnych detergentów, które mogą zarysować powierzchnię.
 • Spłucz elementy – po nałożeniu detergentu, należy dokładnie spłukać elementy wodą, najlepiej pod ciśnieniem, aby pozbyć się resztek detergentu i brudu.
 • Wysusz elementy – po dokładnym spłukaniu elementów, należy je wysuszyć, używając miękkiej ściereczki lub wiatraka. Ważne jest, aby pozbyć się wszelkich kropel wody, aby uniknąć osadzania się zanieczyszczeń.

Elementy dachowe z poliwęglanu są delikatne i należy je traktować ostrożnie, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Zaleca się przeprowadzenie czyszczenia przynajmniej raz w roku, aby utrzymać elementy w czystości i dobrym stanie przez dłuższy czas.

Warto dbać o elementy dachowe wykonane z poliwęglanu

Brudne przeszklenia oraz wszelkie wyjścia dachowe niosą ze sobą kilka potencjalnych zagrożeń:

Zmniejszona wydajność oświetlenia naturalnego – brud i zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni elementów dachowych, mogą zmniejszać ilość światła przenikającego przez te elementy. W rezultacie, pomieszczenie pod dachem może stać się ciemniejsze, co wymaga zwiększenia oświetlenia sztucznego, co przekłada się na większy koszt energii.

Wpływ na klimat pomieszczenia – zanieczyszczenia, takie jak kurz, pleśń i grzyby, które gromadzą się na powierzchniach elementów dachowych, mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniu. Mogą powodować alergie, problemy z oddychaniem, a także rozprzestrzeniać nieprzyjemne zapachy.

Ryzyko uszkodzenia elementów dachowych – zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie czy kamienie, mogą gromadzić się na powierzchniach elementów dachowych i powodować zatykanie odpływu wody deszczowej. W efekcie, woda może gromadzić się na powierzchniach dachowych, co zwiększa ryzyko przecieku i uszkodzenia elementów dachowych.

Wpływ na estetykę budynku – brudne i zaniedbane mogą wpłynąć na estetykę budynku i jego otoczenia. Mogą przyczynić się do powstawania plam i brudnych śladów na elewacji, co wpływa na wizerunek budynku.

Dlatego ważne jest regularne utrzymywanie czystości elementów dachowych, aby uniknąć tych zagrożeń. Zaleca się przeprowadzanie czyszczenia przynajmniej raz w roku lub częściej, w przypadku wystąpienia większych zanieczyszczeń.

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski