Naturalne światło słoneczne ma pozytywny wpływ na organizm. Świetliki dachowe z poliwęglanu doskonale sprawdzają się w różnego typu budynkach jako elementy dodatkowo doświetlające i wentylujące. Duży wybór modeli i rozmiarów pozwala na wykorzystanie ich zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, magazynowych czy biurowych. Rozwiązania te najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania okien tradycyjnych, a zależy nam na doświetleniu pomieszczenia. Dlatego też stosuje się je zazwyczaj w pomieszczeniach na poddaszach lub na dachach płaskich np. w przypadku hal produkcyjnych lub magazynowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów doświetlających. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym barwnym. Co to takiego i gdzie znajdują swoje zastosowanie najczęściej?

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

Barwne przeszklenia w dachu – co to takiego?

Zazwyczaj posiadają wypełnienie z płyt poliwęglanowych. To właśnie ich rodzaj określa przepuszczalność światła słonecznego. Mogą być one bowiem całkowicie przezroczyste lub w dowolnie wybranym kolorze. Można również spotkać przeszklenia mleczne lub dymne. Naturalne, transparentne płyty wyróżniają się największą przepuszczalnością. Im barwa płyty poliwęglanowej jest ciemniejsza, tym przepuszczalność dziennego światła będzie mniejsza. Szacuje się, że poliwęglanowe płyty przezroczyste przepuszczają ponad 80% światła i w związku z tym najlepiej nadają się jako elementy doświetlające pomieszczenia mieszkalne znajdujące się na poddaszach. Wybierając płyty o barwach ciemniejszych należy liczyć się z tym, że przepuszczą one o około 25% mniej światła.

Barwne oświetlenie poliwęglanowe montowane w dachu to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wprowadzenie kolorowego światła do pomieszczeń. Dzięki temu można uzyskać niebanalny efekt wizualny i ciekawą aranżację wnętrza.

Barwne naświetla składają się z przetwornika koloru, który umieszczony jest na krawędzi. Przetwornik ten przepuszcza wybrany kolor światła słonecznego, co pozwala na uzyskanie barw w pomieszczeniu.

W ofercie producentów można znaleźć różne kolory prześwietleń, m.in. czerwony, zielony, niebieski, fioletowy, żółty czy różowy. Dzięki temu można dopasować kolor oświetlenia światłem naturalnym do kolorystyki wnętrza lub uzyskać interesujący kontrast.

Warto zaznaczyć, że barwne tuby świetlne posiadają takie same właściwości, jak klasyczne elementy tego typu. Zapewniają one naturalne światło, które jest bardziej przyjazne dla oczu i wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdrowie. Ponadto, pozwalają obniżyć koszty energii elektrycznej i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Barwne naświetla dachowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wprowadzenie kolorowego światła do pomieszczeń. Dzięki temu można uzyskać niebanalny efekt wizualny i ciekawą aranżację wnętrza.

Zobacz dostępne barwy przeszkleń wykonanych z płyt poliwęglanowych, wraz z długością fali światła, właściwościami i zastosowaniami tych przeszkleń:

Barwa PrzeszkleniaDługość Fali Światła (nm)WłaściwościZastosowanie
Bezbarwne380-780Maksymalna przejrzystość, wysoka przepuszczalność światłaIdealne do miejsc, gdzie potrzebne jest jak najwięcej naturalnego światła, np. oranżerie, ogrody zimowe
Białe MleczneRozproszenie światłaRozprasza światło, zapewniając równomierne oświetlenie bez odblaskówStosowane w miejscach wymagających miękkiego, rozproszonego światła, np. w przestrzeniach biurowych, halach produkcyjnych
NiebieskieOkoło 450-495Estetyczny wygląd, umiarkowana przepuszczalność światłaCzęsto wykorzystywane w celach dekoracyjnych oraz w miejscach, gdzie pożądane jest łagodne oświetlenie, np. baseny, spa
ZieloneOkoło 495-570Filtruje część spektrum światła, daje efekt chłodzeniaPopularne w ogrodnictwie, gdzie może wspomagać wzrost roślin, a także w miejscach rekreacyjnych
ŻółteOkoło 570-590Zwiększa kontrast, dobra przepuszczalność światłaUżywane w miejscach, gdzie potrzebna jest poprawa widoczności i kontrastu, np. w tunelach, parkingach
CzerwoneOkoło 620-750Niska przepuszczalność światła, intensywna barwaStosowane głównie do celów dekoracyjnych i w miejscach, gdzie pożądane jest ciepłe oświetlenie, np. w restauracjach, barach
BrązoweZmiennaRedukuje blask i intensywność światła, zapewniając komfort wizualnyIdealne do zastosowań zewnętrznych, gdzie potrzebna jest ochrona przed intensywnym światłem słonecznym, np. w zadaszeniach tarasów
Dostępne barwy przeszkleń wykonanych z płyt poliwęglanowych

Warto zauważyć, że długości fal światła dla poszczególnych barw są przybliżone i mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego odcienia i producenta płyt poliwęglanowych. Barwy te mają różne zastosowania, od praktycznych po estetyczne, i mogą być wybierane w zależności od potrzeb konkretnego projektu.

Gdzie mają swoje zastosowanie?

Zastosowanie barwnych przeszkleń umożliwia zupełnie nowe możliwości aranżacji wnętrz. Ze względu na swoją nieco mniejszą przepuszczalność światła słonecznego doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których użytkownik chce je doświetlić, ale nie zbyt intensywnie. Okazuje się, że elementy barwne są równie często stosowane jak te tradycyjne. Można je wykorzystać do doświetlenia pomieszczeń, w których uprawiane są rośliny, które wymagają mniejszego nasłonecznienia. Ze względu na możliwość wyboru tak naprawdę każdego koloru możemy stworzyć niepowtarzalne wnętrze, które wypełnia poświata świetlna w naszym ulubionym kolorze. Możliwości jest wiele, a dzięki barwnym przeszkleniom można wykorzystać światło dzienne w niebanalny sposób.

Barwne okna w dachu znajdują zastosowanie w różnych typach budynków, zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Przykładowe zastosowania to:

  • W domach i mieszkaniach – Mogą być instalowane w pomieszczeniach, które wymagają dodatkowego źródła światła, jak np. kuchnie, łazienki, czy pomieszczenia gospodarcze. Mogą one również stanowić ciekawą ozdobę w salonie czy sypialni.
  • W biurach i budynkach użyteczności publicznej – Mogą być zainstalowane w holach, korytarzach, toaletach czy innych pomieszczeniach, gdzie naturalne światło jest niewystarczające. Dodatkowo, dzięki barwnemu światłu można uzyskać interesujący efekt wizualny i poprawić atmosferę w pomieszczeniach.
  • W sklepach i galeriach handlowych – Mogą być stosowane w celu podkreślenia wystawy sklepowej lub artykułów, które mają być szczególnie wyeksponowane.
  • W muzeach i galeriach sztuki – Pozwalają na uzyskanie specjalnego oświetlenia, które podkreśla walory prezentowanych dzieł sztuki.
  • W halach produkcyjnych i magazynach – Mogą być zainstalowane w celu poprawienia warunków oświetleniowych i zapewnienia lepszych warunków pracy dla pracowników.

Wysokiej jakości świetliki z poliwęglanu o dowolnych wymiarach zamówisz w naszej firmie. Zobacz pełną ofertę: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/ albo zadzwoń i dopytaj szczegółów: Tel/fax.: +48 (32) 236 30 05

5/5 - (1 vote)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski