Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Pn - Pt: 07:00 - 15:00
Adres
Adres ul. 1-go Maja 7e,
42-674 Kopienica

Zasady montowania klap dymowych

14
mar
Zasady montowania klap dymowych

Klapy dymowe są częścią systemów przeciwpożarowych i zabezpieczają budynki na wypadek pożaru. Choć różnią się rodzajem napędu, to sam ich montaż wygląda podobnie, niezależnie od mechaniki podnoszenia. Wyjaśniamy, jak wygląda ten proces w praktyce na przykładzie klap z siłownikiem pneumatycznym.

Montaż klap dymowych krok po kroku

Klapy oddymiające umieszczane są na dachach płaskich lub takich o niewielkim spadku, a także na klatkach schodowych. Ich montaż jest procesem skomplikowanym, wymagającym doświadczenia, odpowiednich narzędzi oraz zabezpieczeń. Z reguły lepiej pozostawić go profesjonalistom, natomiast jeśli zamierzamy działać na własną rękę, warto się do tego właściwie przygotować. Nasz poradnik może w tym pomóc.

  1. Proces rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego otworu w dachu, który powinien być przewidziany już na etapie planowania konstrukcji budynku. Mogą to być przeznaczone do tego otwory lub np. dawne wyłazy dachowe, o ile są odpowiednich rozmiarów, a montaż w tych miejscach spełni normy bezpieczeństwa.
  1. Jeśli punkt pierwszy został wykonany, możemy przystąpić do mocowania pierwszych elementów. Zaczniemy od przykręcenia ramki dociskowej z zawiasami, które zabezpieczamy zawleczkami. Po zamontowaniu zawiasów do klapy przystępujemy do zamocowania trawersu – tutaj niezbędne będzie użycie asekuracji, zabezpieczającej przed upadkiem z wysokości – pamiętajmy, że jesteśmy na dachu i poruszamy się wokół sporych rozmiarów otworu, pod którym znajduje się przepaść.
  1. Następnym krokiem będzie montaż mechanizmu powodującego otwarcie klapy, w postaci siłownika i mechanizmu sprężynowego, który będzie go uwalniał. Ten etap będzie niezwykle ważny, ponieważ od właściwej konfiguracji tych elementów zależy otwarcie się klap podczas pożaru.
  1. Czas na zamontowanie siłownika do podstawy oraz elementu uchylnego. W tym celu należy dociągnąć klapę i zastosować kontrę w postaci nakrętki. Mechanizm ma funkcjonować tak, że klapa po otwarciu zostanie zablokowana przed ponownym zamknięciem.
  1. Kolejny etap to montaż linek oraz iglicy, która powinna być skierowana ku dołowi. Mając w ten sposób ustawiony element, możemy przystąpić do zamocowania ampułki alkoholowej, którą dokręcamy ręcznie do maksimum. Częścią wymagającą wkręcenia jest również nabój CO₂ – w przypadku tej części najpierw dokręcamy sprężynę najsilniej jak to możliwe, by za chwilę ją przekręcić o ¼ obrotu.
  1. Wracamy do siłownika, wykonując jego mocowanie w taki sposób, aby cięgno (zwykle drut stalowy) miało swobodę na poziomie 1,5 cm, dzięki czemu możliwe będzie odpięcie podczas wysuwu siłownika pneumatycznego. Rozwiązanie to zapobiega wyrwaniu się mechanizmu w momencie odblokowania się klap.
  1. Kolejny krok to montaż linek odciążających – w tym celu należy najpierw podtrzymać klapę, np. deską, aby w ten sposób odciążyć siłownik. Po tym przychodzi kolej na linki blokujące, zazwyczaj dostarczane w częściach i kompletowane na budowie. Mając te kroki wykonane, możemy opuścić klapę, zwalniając uprzednio pierścień blokujący przed zatrzaśnięciem, np. na skutek wiatru w trakcie pożaru. W ten sposób pokrywa zostaje domknięta i zablokowana na siłowniku.
  1. Na koniec pozostaje przykręcenie obróbek mocujących płyty, oklejając je uszczelką typu CL, która oprócz tego, że zapewni szczelność, będzie też rodzajem kompresu zabezpieczającego płyty przed rozszerzalnością termiczną.

Instalowanie systemów przeciwpożarowych wymaga odpowiednich umiejętności, narzędzi oraz przestrzegania norm bezpieczeństwa, co w efekcie przełoży się na wysoką jakość ochrony budynku. Warto pamiętać o tych zasadach, jeśli chcesz rozpocząć samodzielny montaż klap oddymiających.

Szybki Kontakt