Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Pn - Pt: 07:00 - 15:00
Adres
Adres ul. 1-go Maja 7e,
42-674 Kopienica

Ustalanie wymiarów wyłazu dachowego. Co wziąć pod uwagę?

28
lis
Ustalanie wymiarów wyłazu dachowego. Co wziąć pod uwagę?

Prawo budowlane uwzględnia konieczność prawidłowego zaprojektowania włazu dachowego w przypadku budynków o co najmniej dwóch kondygnacjach nadziemnych. Oznacza to, że właz dachowy jest niezbędny zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budynkach o innym przeznaczeniu, które mają więcej niż dwie kondygnacje. Przepisy określają także minimalne wymiary włazu dachowego. Wyjaśniamy, co wziąć pod uwagę podczas projektowania wyjścia na dach i jak wybrać dobry właz dachowy.

W jakim celu montuje się właz dachowy?

Właz dachowy montuje się w celu umożliwienia łatwego wyjścia na dach. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzanie niezbędnych przeglądów i napraw poszycia dachowego, a także dokonywanie prac związanych z czyszczeniem przewodów kominowych i innych czynności np. prac instalacyjnych na dachu. Właz dachowy jest niezbędny w przypadku budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, a także budynków wielomieszkaniowych i budynków użyteczności publicznej, jednak przepisy dotyczące jego usytuowania oraz dodatkowych wymogów bezpieczeństwa nieco się różnią.

Ustalanie wymiarów wyłazu dachowego.
Ustalanie wymiarów wyłazu dachowego.

Właz dachowy może znajdować się na klatce schodowej lub na strychu bądź poddaszu, także mieszkalnym. To, gdzie jest on usytuowany, ma znaczenie dla wyboru rodzaju włazu, bo różne produkty cechuje m.in. odmienny wygląd oraz funkcjonalność, która uwzględnia np. możliwość doświetlenia pomieszczenia. Oferujemy wysokiej jakości włazy dachowe poliwęglanowe do dachów płaskich, które cechuje zastosowanie rozwiązań ułatwiających korzystanie z wyjścia na dach np. sprężyn gazowych oraz doskonała szczelność.

Jakie wymiary powinien mieć właz dachowy?

Wybór włazu dachowego uwzględnia m.in. kąt nachylenia dachu oraz rodzaj materiału, z którego został on wykonany. Właz powinien gwarantować bezpieczne wyjście na dach oraz zapewniać komfort podczas użytkowania. Nie mniej ważne są jego parametry np. stopień szczelności oraz odporność na działanie czynników środowiskowych. Minimalne, dopuszczone wymiary włazu dachowego to 0,8 m x 0,8 m. W przypadku wejścia na dach przez drzwi – rozwiązanie to często stosowane jest w budynkach wielomieszkaniowych – właz dachowy musi być znacznie większy. W tym przypadku optymalne wymiary to: 0,8 m szerokości i 1,9 m wysokości. Wymiary włazu dachowego należy więc uzależnić od jego rodzaju. Mniejsze włazy dachowe znajdują zastosowanie jako wejście na dach bezpośrednio z pomieszczeń mieszkalnych lub strychu. Włazy większe, czyli drzwi stosowane są w przypadku wejścia z klatki schodowej, jednak i w tym przypadku możliwe jest zastosowanie włazu o wymiarach 0,8 m na 0,8 m. Na dachach o znacznym nachyleniu niezbędnym uzupełnieniem włazu dachowego są akcesoria, które umożliwiają bezpieczne prowadzenie napraw, czyszczenia komina oraz prac instalacyjnych. To samo tyczy się dachów z materiałów kruchych.

Szybki Kontakt