Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Pn - Pt: 07:00 - 15:00
Adres
Adres ul. 1-go Maja 7e,
42-674 Kopienica

Światło słoneczne w hodowli rolniczej. AGRO

31
paź
Światło słoneczne w hodowli rolniczej. AGRO

Ze względu na to, że ptaki ( hodowla kurczaków ) są szczególnie wrażliwe na intensywność i czas dostępu do światła słonecznego, aspekt ten należy traktować na fermie z najwyższą powagą.

Dla ptaków światło naturalne jest fizjologicznym bodźcem, od którego zależą zarówno funkcje relacyjne, jak i wegetatywne. Najsilniejszym bodźcem jest światło białe, które uzyskuje się dzięki proporcjonalnej kombinacji siedmiu monochromatycznych kolorów. W literaturze określa się inne rodzaje jasnych kolorów dla mieszańców kur niosek, z zaletami i wadami.

Zatem niebieskie światło typu neonowego może powodować zaburzenia w produkcji jaj i ogólnym stanie zdrowia. Czerwone światło wywołuje przedwczesną intensywność nieśności, ale nie koreluje z normalnym przyrostem masy ciała ptaków. Zaletą korzystania z czerwonego światła jest jedynie ograniczenie zjawiska kanibalizmu.

Jeśli czerwone światło zapobiega zespołowi kolców, zielone światło sprzyja jego pojawieniu się, ale ma stymulujący wpływ na produkcję jaj. W przypadku kur niosek światło żarowe jest najbardziej korzystne, ale ma również tę wadę, że długotrwałe użytkowanie zmniejsza odsetek kur niosek i zwiększa liczbę niewidomych kur.

Warunkiem koniecznym powodzenia odpowiedniej hodowli rolniczej jest staranne zaprojektowanie i umiejscowienie instalacji oświetleniowej, która musi zapewnić równomierność i intensywność strumienia świetlnego na poziomie podłogi. Te rzeczy zapewnią maksymalne zwiększenie potencjału produkcyjnego ptaków na fermie.

W obiektach rolniczych montowane są także wyłazy dachowe, często zapomina się iż wyłaz dachowy odpowiednio zamontowany także może dostarczyć dużą ilość światła słonecznego, podobnie jak świetlik.

Jak widać światło jest niezwykle istotne w hodowli drobiu i nie tylko.

Dobranie i instalacja sztucznego światła jest niezbędna, jednakże coraz więcej świadomych hodowców inwestuje w światło naturalne podczas hodowli. Rozwiązaniem, które zapewnia dostarczenie światła słonecznego do hodowli jest instalacja świetlików dachowych, które przez cały dzień dostarczają naturalne światło do pomieszczeń rolniczych. Zwykle montowane są zestawy świetlików, określane jako pasma świetlne.

Firma Gulajski, jako czołowy Polski producent systemów popż., zaleca także aby w obiektach AGRO montować atestowane systemy wentylacji przeciwpożarowej , które w przypadku pożaru są wstanie w ogromnym stopniu obniżyć straty związane z pożarem. Aby osiągnąć zwiększoną produktywność, szczególnie w sezonie zimowym, konieczne jest wykonanie oświetlenia odpowiedniego dla hodowanych zwierząt. Badania wprost wskazują, iż bardziej wydajne są zwierzęta trzymane w pomieszczeniach przy odpowiednim naturalnym oświetleniu. Światło sprawia, że ​​narządy wewnętrzne ptaka, a zwłaszcza jajnik, działają aktywniej, dzięki czemu produkcja jaj jest znacznie lepsza.

Szybki Kontakt