Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Pn - Pt: 07:00 - 15:00
Adres
Adres ul. 1-go Maja 7e,
42-674 Kopienica

Kiedy należy stosować klapy dymowe i na jakiej zasadzie działają?

28
mar
Kiedy należy stosować klapy dymowe i na jakiej zasadzie działają?

Klapy dymowe to rozwiązania systemowe, służące do odprowadzania dymu oraz nadmiaru ciepła w trakcie pożaru. Chronią konstrukcję budynków i zwiększają szanse na przeżycie osób przebywających w płonących pomieszczeniach. Skutecznie redukują stężenie CO w powietrzu i zmniejszają ryzyko zaczadzenia się. Na co dzień klapy oddymiające bardzo dobrze sprawdzają się w roli urządzeń wentylacyjnych.

Kiedy stosować klapy dymowe?

Zastosowanie instalacji oddymiającej jest jednym z elementów ochrony pożarowej. Właściwie zaprojektowany system, zaopatrzony w odpowiednie i atestowane klapy dymowe, w razie pożaru ułatwia ewakuację oraz przeprowadzenie akcji ratowniczej przez strażaków. Klapy montowane są w części dachowej budynku, a zanieczyszczone czadem powietrze unosi się ku górze, pozostawiając dolną przestrzeń  wolną od dymu. Klapy świetnie sprawdzą się również w sytuacjach niezagrażających życiu, jako elementy doświetlające, np. klatek schodowych, posłużą do przewietrzenia budynku lub jako wyłaz dachowy.

Użytkowanie klap oddymiających sprawdza się w halach przemysłowych, budynkach biurowych i blokach mieszkalnych. Coraz częściej też spotyka się je w takich miejscach, jak budynki użyteczności publicznej oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Ten rodzaj ochrony przeciwpożarowej zda egzamin we wszystkich konstrukcjach budowlanych o dachach płaskich lub z nieznacznym spadkiem (maksymalnie 10 stopni). Efektem zastosowania tego rozwiązania będzie oszczędność przestrzeni oraz znaczne obniżenie kosztów inwestycji.

Zasady działania klap oddymiających

Każda z klap dymowych posiada urządzenie wyzwalające, odpowiadające za jej otwieranie i zamykanie. Działanie najczęściej zintegrowane jest z centralami sterowania systemem oddymiania. W sytuacji zagrożenia pożarowego komunikacja między elementami instalacji odbywa się automatycznie, a sygnał z tzw. czujki, aktywowanej w wyniku wykrycia zadymienia wędruje przez centralę bezpośrednio do siłownika w klapie, wywołując jej natychmiastowe otwarcie. W tym sposobie funkcjonowania mamy do czynienia z produktami wyposażonymi w napęd elektryczny, a tego rodzaju rozwiązania można konfigurować systemem SAP.

Drugi scenariusz użycia dotyczy klap z napędem pneumatycznym, spotykanych zazwyczaj w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych. Tutaj działanie oparte będzie na schemacie ręcznego wywoływania reakcji siłownika za pomocą sterowniczej skrzynki alarmowej lub też w sposób automatyczny, gdzie otwarcie klapy dymowej następuje w wyniku reakcji bezpiecznika topikowego, którego pęknięcie powoduje zwolnienie iglicy termowyzwalacza i przebicie naboju CO2. Uwolniony na skutek tego gaz przemieszcza się przewodem instalacji pneumatycznej do siłownika, skutkując jego zaryglowaniem w maksymalnie wysuniętym położeniu.

Dobranie odpowiedniego systemu oddymiającego najlepiej pozostawić profesjonalistom, którzy na podstawie posiadanego doświadczenia zarekomendują rozwiązanie dostosowane do charakteru i przeznaczenia budynku. Ponadto zagwarantują oni profesjonalny montaż spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Szybki Kontakt