X

Pasywne systemy oświetlenia dziennego

Pasywne systemy oświetlenia dziennego

Pasywne systemy oświetlenia dziennego stanowią potężne narzędzie w architekturze. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, pasywne metody takie jak wykorzystanie światła dziennego, zyskują na znaczeniu w redukcji negatywnego wpływu budownictwa na środowisko. Dodatkowo, badania z ostatnich lat dowodzą, że światło dzienne przynosi znaczące korzyści dla zdrowia i samopoczucia użytkowników.

Obecnie dysponujemy szerszym niż kiedykolwiek zestawem narzędzi do maksymalizacji wykorzystania światła dziennego. Od nowatorskich materiałów odbijających światło po zaawansowane techniki modelowania komputerowego, architekci korzystają z nowych technologii, aby zwiększyć efektywność oświetlenia w budynkach. Implementacja tych rozwiązań otwiera drogę do lepszej przyszłości.

Systemy oświetlenia dziennego naturalnym światłem słonecznym zamówisz w Firmie Gulajski, zachęcamy do kontaktu: Tel/fax.: +48 513 528 235

Czym jest pasywne wykorzystanie światła dziennego?

Pasywne metody wykorzystania światła dziennego mają na celu optymalizację ilości i dystrybucji naturalnego światła wewnątrz budynków, poprzez gromadzenie i kierowanie światła słonecznego do mniej oświetlonych obszarów. Kluczową cechą tych strategii jest to, że nie wymagają one użycia mechanicznych urządzeń czy dodatkowych źródeł energii. Dzięki naturalnemu światłu, pasywne systemy oświetleniowe efektywnie rozprowadzają światło po wnętrzach od wschodu do zachodu słońca.

Architekci wykorzystują różnorodne elementy, takie jak okna, świetliki, drzwi ze szkła, reflektory, lustra, lekkie półki oraz inne powierzchnie odbijające światło, aby zbierać i przekierowywać światło do strategicznych miejsc w budynku. Na przykład, w celu oświetlenia ciemnej poczekalni bez dostępu do okien, mogą oni wykorzystać pasywne elementy odbijające światło z innych, lepiej oświetlonych części pomieszczenia.

Takie rozwiązania przynoszą znaczące korzyści zarówno dla właścicieli budynków, jak i ich użytkowników, umożliwiając oszczędności energii potrzebnej do oświetlenia w ciągu dnia, co przekłada się na oszczędności finansowe oraz wspiera realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem i ekologią.

Dodatkowo, wprowadzenie większej ilości naturalnego światła do budynku ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób w nim przebywających, poprawiając między innymi:

  • Nastrój,
  • Zadowolenie pracowników i gości,
  • Wydajność i procesy uczenia się,
  • Procesy leczenia, szczególnie w placówkach medycznych,
  • Ogólną wydajność,
  • Funkcje poznawcze,
  • Rytmy dobowe.

Strategie pasywnego wykorzystania światła dziennego

Każda konstrukcja jest unikatowa, co skłania architektów do indywidualnego dostosowywania pasywnych metod wykorzystania światła dziennego, biorąc pod uwagę lokalizację i przeznaczenie budynku. Głównym celem wykorzystania światła dziennego jest maksymalizacja jego ilości latem, aby zredukować potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia, oraz jego efektywne gromadzenie zimą, co przyczynia się do ogrzewania obiektu. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych elementów projektowych, które architekci wykorzystują do maksymalizacji dostępu do naturalnego światła:

Orientacja budynku. Decydujące znaczenie ma kierunek, z którego wpada światło. Najbardziej korzystne jest światło południowe, charakteryzujące się stałością przez cały dzień i rok, co sprzyja optymalizacji oświetlenia dziennego oraz wykorzystaniu ciepła słonecznego. Światło północne, choć mniej intensywne, zapewnia równie stałe oświetlenie. Należy unikać orientacji wschodniej i zachodniej, gdzie światło słoneczne jest zmienne i trudniejsze do kontrolowania. Architekci projektują tak, aby pomieszczenia wymagające najwięcej światła (np. wejścia) były zwrócone na północ lub południe, a te mniej zależne od światła dziennego (np. magazyny) na wschód lub zachód.

Okna. Architekci stosują wysoko umieszczone okna, aby zapewnić maksymalne doświetlenie wnętrz. Często wykorzystują też jednolite pasy okienne na całej długości fasady, co pozwala na równomierne rozprowadzenie światła. Technika ta została zastosowana w projekcie Frontier przez architektów HMC, którzy użyli również okien umieszczonych naprzeciwko siebie, aby oświetlić przestrzeń z różnych kierunków.

Świetliki. Umożliwiają one wprowadzenie światła z góry do centralnych części budynku, gdzie dostęp światła z okien jest ograniczony. Rozmieszczenie świetlików w równomiernych odstępach gwarantuje jednolite oświetlenie. Architekci często instalują je wysoko, aby światło mogło się rozproszyć przed dotarciem do podłogi.

Clerestories. Wysoko umieszczone okna, zwane clerestories, pozwalają na doświetlenie całego pomieszczenia. Są one często łączone z odblaskowymi materiałami na dachu, co pozwala na rozproszenie światła po całej przestrzeni.

Zewnętrzne systemy zacieniające. Aby uniknąć nadmiernego blasku i olśnienia wewnątrz, projektuje się niestandardowe zewnętrzne systemy zacieniające, które chronią przed zbyt intensywnym światłem. Ich konstrukcja zależy od lokalizacji, klimatu i orientacji budynku i często obejmuje kombinację elementów poziomych i pionowych.

Półki świetlne. Odblaskowe półki umieszczone nad oknami redukują odblaski i kierują światło głębiej do wnętrza.

Lampy słoneczne. Przekierowują światło słoneczne z dachu do wnętrza przez wąski otwór, działając jak zwykłe lampy sufitowe zasilane słońcem zamiast elektrycznością. Są szczególnie efektywne nad biurkami, gdzie potrzebne jest intensywne oświetlenie.

Jasne kolory ścian. Ściany pomalowane na jasne, odblaskowe kolory pomagają rozprowadzać światło po pomieszczeniu, czyniąc je jaśniejszym.

Modelowanie parametryczne, symulacja światła dziennego i sztuczna inteligencja. Nowoczesne technologie, takie jak oprogramowanie do modelowania parametrycznego i symulacji światła dziennego, pozwalają na optymalizację strategii wykorzystania światła naturalnego. Sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości analizy ogromnych zbiorów danych i generowania efektywnych rozwiązań w kwestii oświetlenia dziennego.

Czy warto zintegrować pasywne systemy oświetlenia dziennego w swojej konstrukcji?

Korzystanie z naturalnego światła dziennego przynosi korzyści wszystkim użytkownikom budynku. Nie tylko sprzyja ochronie środowiska, ale również wspiera zdrowie i dobre samopoczucie. Projektowanie z myślą o maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego może jednak napotkać na pewne wyzwania. Istnieje wiele aspektów, które mogą utrudnić proces projektowy.

Na przykład, w przypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych lub biurowych trudno jest zapewnić optymalne doświetlenie wnętrz światłem dziennym. Wynika to z faktu, że budynki te często charakteryzują się dużą głębokością przy ograniczonej szerokości, co utrudnia dotarcie światła naturalnego do centralnych części budynku, najbardziej oddalonych od zewnętrznych źródeł światła.

pasywne systemy oświetlenia dziennego

Mimo to, istnieją metody pozwalające na efektywne wykorzystanie światła dziennego nawet w takich obiektach. Doświadczony architekt potrafi odpowiednio rozmieścić elementy odbijające światło, aby skierować je głębiej do wnętrza, maksymalizując tym samym dostęp do naturalnego oświetlenia.

Co więcej, choć najlepiej jest uwzględnić pasywne strategie oświetleniowe na etapie wstępnego projektowania, istnieje możliwość późniejszego dostosowania budynku do tych rozwiązań. Architekci mogą na przykład dodawać dodatkowe okna lub systemy fasadowe do zewnętrznej struktury budynku, lub instalować lekkie półki przy istniejących oknach. Nigdy nie jest za późno, aby zwiększyć ilość naturalnego światła w budynku.

Pasywne systemy oświetlenia dziennego będą nadal pełnić istotną funkcję w przyszłości architektury. Poprzez włączenie naturalnego światła do swojego projektu, przyczyniasz się do lepszej ochrony środowiska oraz promujesz zdrowszy i szczęśliwszy styl życia wśród użytkowników budynku.

Wnioski

Powyższy artykuł omawia znaczenie i korzyści płynące z pasywnego wykorzystania światła dziennego w architekturze. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, pasywne metody oświetlenia, takie jak maksymalizacja wykorzystania naturalnego światła słonecznego, zyskują na znaczeniu ze względu na ich pozytywny wpływ na środowisko oraz zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków.

Pasywne wykorzystanie światła dziennego polega na optymalizacji ilości i dystrybucji naturalnego światła wewnątrz budynków bez użycia mechanicznych urządzeń czy dodatkowych źródeł energii. Architekci wykorzystują różnorodne elementy, takie jak okna, świetliki, drzwi ze szkła, reflektory, lustra, lekkie półki oraz inne powierzchnie odbijające światło, aby zbierać i przekierowywać światło do strategicznych miejsc w budynku. Takie rozwiązania przynoszą znaczące korzyści, w tym oszczędności energii i finansowe, wspierając realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem i ekologią.

Dodatkowo, naturalne światło ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynkach, poprawiając nastrój, zadowolenie, wydajność, procesy uczenia się i leczenia, funkcje poznawcze oraz regulując rytmy dobowe.

Artykuł podkreśla, że każda konstrukcja jest unikatowa, co skłania do indywidualnego dostosowywania pasywnych metod wykorzystania światła dziennego, biorąc pod uwagę lokalizację i przeznaczenie budynku. Wspomniano również o nowoczesnych technologiach, takich jak modelowanie parametryczne, symulacje światła dziennego i sztuczna inteligencja, które otwierają nowe możliwości w optymalizacji strategii wykorzystania światła naturalnego.

Wnioski z artykułu wskazują, że pasywne systemy oświetlenia dziennego przynoszą korzyści wszystkim użytkownikom budynku, sprzyjając ochronie środowiska oraz wspierając zdrowie i dobre samopoczucie. Projektowanie z myślą o maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego może napotkać na wyzwania, ale istnieją metody pozwalające na efektywne wykorzystanie światła dziennego nawet w trudnych warunkach. Pasywne systemy oświetlenia dziennego będą nadal pełnić istotną funkcję w przyszłości architektury, promując lepszą ochronę środowiska oraz zdrowszy i szczęśliwszy styl życia.

5/5 - (2 votes)

Autor: Tomasz Matuszek; Dział Marketingu - Firma Gulajski


Categories: blog
admin: